KOLLÁR: POLICAJNÉ KONTROLY V NEMOCNICIACH SÚ PONIŽUJÚCE

AKTUALIZOVANÉ: Slovenská lekárska komora podáva podnet na Inšpekciu Ministerstva vnútra SR. Dôvodom sú minulotýždňové kontroly lekárov na východnom Slovensku. V Košickom kraji príslušníci polície kontrolovali, či sú lekári vo svojich ambulanciách prítomní. 

Foto TASR
Dátum 11.03.2021

Slovenská lekárska komora podáva podnet na Inšpekciu Ministerstva vnútra SR. Dôvodom sú minulotýždňové kontroly lekárov na východnom Slovensku. V Košickom kraji príslušníci polície kontrolovali, či sú lekári vo svojich ambulanciách prítomní. Kontroly aj ich priebeh považuje prezident lekárskej komory Marian Kollár za dehonestujúce a ponižujúce, navyše v období, keď lekári denne nasadzujú svoje životy a zdravie. „Slovenská lekárska komora sa rozhodla konať ďalej. Podávame podnet na Úrad inšpekčnej služby za účelom prešetrenia, či výkon kontroly ambulancií príslušníkmi kriminálnej polície nebol protiprávny,“ povedal Kollár.

„Po kontrolách sa zistilo, že minimálne 96 percent lekárov bolo vo svojich ambulanciách. Výsledky kontrol nás nijako neprekvapili,“ uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii prezident SLK. Ako doplnil, komora opakovane tvrdila, že lekári sú v drvivej väčšine prítomní vo svojich ambulanciách. Ak sa im pacienti nevedia dovolať, dôvodom je, že vybavujú denne 60 až 70 pacientov a nedokážu zároveň dvíhať všetky telefonáty. Prezidentka Regionálnej lekárskej komory Košice Valéria Vasiľová konštatovala, že aj zvyšné štyri percentá lekárov mali určite svoj dôvod, prečo na ambulanciách neboli. „My sme rovnako ľudia, môžeme byť chorí, môžeme mať rôzne iné problémy, nehovoriac o tom, že máme právo aj na nejaký oddych. Bola by som veľmi rada, keby sa takéto veci v budúcnosti neopakovali,“ uviedla.

Prezident lekárskej komory tiež upozornil na množiace sa prípady povolávania zdravotných sestier do nemocníc na výpomoc pre COVIDové oddelenia. Kollár podotkol, že komora nespochybňuje právo kompetentných v rámci núdzového stavu využiť možnosť pracovnej povinnosti. Poukázal však na to, že ak lekárovi prevelia sestru, buď si musí nájsť novú, čo je v aktuálnej situácii takmer nemožné, alebo musí ambulanciu zavrieť, pretože bez nej by nemal ordinovať. „Na jednej strane tvrdíme, že ambulantný sektor je životne dôležitý v boji s pandémiou, na druhej strane im výrazne obmedzujeme ich fungovanie. Slovenská lekárska komora preto vyzýva všetkých kompetentných, aby prijali jasné pravidlá a nariadili pracovnú povinnosť tak, aby to neohrozovalo samotnú podstatu boja s pandémiou a zbytočne nezaťažovalo fungovanie už aj tak preťaženého celého ambulantného sektora,“ uzavrel.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.