KOLLÁR UDELIL HURBANOVU CENU FELDEKOVI AJ SABAKOVI

Cenu získali aj predstavitelia Bielej légie Anton Tunega, Albert Púčik a Eduard Tesár in memoriam a lekár a politik Anton Neuwirth a speváčka Hana Hegerová in memoriam. 

Foto TASR/JAROSLAV NOVÁK
Dátum 16.09.2021

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) udelil vo štvrtok štátnu cenu Jozefa Miloslava Hurbana siedmim laureátom, z toho piatim in memoriam. Sú nimi spisovateľ Ľubomír Feldek, lekár Peter Sabaka, predstavitelia Bielej légie Anton Tunega, Albert Púčik a Eduard Tesár in memoriam a lekár a politik Anton Neuwirth a speváčka Hana Hegerová in memoriam. Slávnostná ceremónia sa konala v reprezentačných priestoroch Bratislavského hradu.

ČÍTAJTE TIEŽ: SNS ODMIETA, ABY CENU J. M. HURBANA ZÍSKAL DOKTOR SABAKA, KTORÝ POLARIZUJE SPOLOČNOSŤ

Kollár v príhovore ocenil životné osudy laureátov. Tunegu, Púčika a Tesára označil za "nebojácnych chlapcov", ktorí sa pustili do zápasu za slobodu, demokraciu i národnú slobodu proti nastupujúcemu komunizmu. Neuwirth bol podľa neho lekár, ktorý sa nikdy nepoddal osudu a bol spravodlivým človekom. Ocenil tiež Sabaku, lekára v prvej línii boja proti pandémii, ktorý musí podľa neho bojovať aj s neprajníkmi. Slovo "majstra Feldeka" podľa Kollára hladká nežnosťou a množstvom významových odtieňov, ktoré doň ukrýva. Slovenská šansónistka Hana Hegerová je prvou ženou, ktorej sa udeľuje cena J. M. Hurbana. "Týmto laureátom patrí naša vďaka a obdiv za ich odhodlanie a odvahu bojovať proti nespravodlivosti a bojovať za ľudí či za lepšiu krajinu," vyhlásil predseda NR SR.


Cenu za Tunegu, Púčika a Tesára prebral predseda Nadácie Antona Tunegu Ján Figeľ. Poslankyňa NR SR Anna Záborská (OĽANO) zase prebrala cenu za svojho otca Antona Neuwirtha. Ocenenie pre Hegerovú prebral jej vnuk Marek Heger. Cenu na základe zákona platného od 1. januára 2018 odovzdáva predseda NR SR. Oceniť tak môže jednotlivca či kolektív za mimoriadne významné zásluhy, výsledky práce alebo pôsobenie v oblasti legislatívy, práva, rozvoja demokracie alebo ústavnosti v SR. Štátnu cenu Hurbana možno udeliť aj občanovi iného štátu alebo v humanitárnej oblasti.

Cena pozostáva z listiny o jej udelení s vyobrazením Hurbana a pamätnej plakety vo forme medaily. Na lícnej strane medaily je vyobrazenie Hurbana a na rubovej strane nápis Národná rada Slovenskej republiky. S udelením ceny je spojená aj finančná odmena.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.