KOLLÁR: ZMENU PARAGRAFU 363 NEPODPORÍME, KÝM SA BUDÚ DIAŤ PREŠĽAPY AKO V PRÍPADE HAŠČÁKA

Paragraf 363 tu podľa Kollára nie je na to, aby sa zastavovalo trestné stíhanie, ale aby naprával, keď sa stala chyba v trestnom konaní. „Je veľmi dôležité, aby sa prípady ako Haščák nemuseli opakovať. Tri orgány porušili jeho ľudské práva – vyšetrovateľ, prokurátor aj sudca,“ zdôraznil Kollár.

Foto SITA/DIANA ČERNÁKOVÁ
Dátum 21.09.2022

Hnutie Sme rodina je proti úprave paragrafu 363 Trestného poriadku aj v kontexte toho, že Slovensko sa muselo ospravedlniť finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi za uznesenie o vznesení obvinenia a o vzatí do väzby. Povedal to dnes na tlačovej konferencii predseda hnutia a predseda Národnej rady SR Boris Kollár. Poslanci Sme rodina v parlamente hlasovali proti návrhu na úpravu paragrafu 363 Trestného poriadku. Na posunutie návrhu do ďalšieho legislatívneho procesu chýbal dnes pri hlasovaní jeden hlas. Prípad Haščáka je podľa Kollára veľkou hanbou nášho právneho štátu. „Paragraf 363 nesmie byť zrušený, dokiaľ nebudeme mať orgány činné v trestnom konaní, súdnictvo a prokuratúru na takej úrovni, že sa takéto veci nebudú diať a ministerstvo a štát sa nebudú musieť s veľkou hanbou ospravedlňovať,“ podčiarkol Kollár. Ako ďalej dodal, keby sa ministerstvo spravodlivosti neospravedlnilo, musel by štát platiť milióny eur.

Paragraf 363 tu podľa Kollára nie je na to, aby sa zastavovalo trestné stíhanie, ale aby naprával, keď sa stala chyba v trestnom konaní. „Je veľmi dôležité, aby sa prípady ako Haščák nemuseli opakovať. Tri orgány porušili jeho ľudské práva – vyšetrovateľ, prokurátor aj sudca,“ zdôraznil Kollár.

Poslanci Národnej rady SR (NR SR) dnes neposunuli do druhého čítania návrh na úpravu paragrafu 363 Trestného poriadku. Z prítomných 144 poslancov hlasovalo 72 za, proti bolo 71 a jeden sa zdržal. Proti hlasoval poslanci za Sme rodina, Smer-SD a niektorí nezaradení poslanci. Cieľom návrhu bolo upraviť ustanovenia Trestného poriadku tak, aby sa rozhodnutie generálneho prokurátora v zmysle paragrafu 363 týkalo len merita danej veci. Návrh do parlamentu predložili poslanci za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Lukáš Kyselica a Milan Vetrák. Sú presvedčení, že by sa mala zmeniť platná právna úprava, ktorá nezodpovedá pôvodnému zmyslu paragrafu 363 Trestného poriadku ani Judikatúre Ústavného súdu SR či pochybnostiam generálnej prokuratúry, a to do stavu, v akom bola zavedená v roku 2005.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.