KONCERT ÚSLUŽNÉHO VAZALA

Prezident hlúpo znevážil vládu, ktorá chráni Slovensko pred návalmi migrantov.

Foto TASR/MICHAL SVÍTOK
Dátum 30.10.2015

Po takmer mesiaci sa v polovici októbra prezident Andrej Kiska opäť blysol v NR SR vystúpením, na aké by sa do budúcnosti mohli predávať lístky. Promo mu zabezpečil bulvár avizujúc, že „prezident sa poslancom chystá vyčistiť žalúdky pre utečencov“, i RTVS, kde sa samotný Kiska zastrájal kontaktovať šéfa parlamentu Petra Pellegriniho.

Decentný predseda snemovne pri vítaní Kisku nenadviazal na svojho predchodcu Ivana Gašparoviča, ktorý v roku 1996 označil vtedajšiu hlavu štátu Michala Kováča za „starého ...uja“. Pellegrini mohol pre zmenu hovoriť o „iniciatívnom ...ujovi“ po prejave, ktorým Kiska v rečníckej ekvilibristike i protislovenskom bľabotaní opäť raz prekonal Kováča.

Z pera prozápadného tútora

„Slovensko sa stalo objektom uťahovania a zosmiešňovania európskych a svetových médií,“ zvestovala hlava štátu v posolstve, čítanom na úrovni žiaka pomocnej školy z papiera, ktorý zjavne popísalo pero Kiskovho prozápadného tútora. Tým ostal sám na smiech a sám sa izoloval – od štátu, ktorého je prvým občanom, i od obyvateľstva, od ktorého v prejave žiadal znášať kiksy „našich priateľov“ na čele EÚ.

Podľa Kisku by totiž Slovensko „malo rešpektovať rozhodnutie Rady ministrov členských štátov EÚ o zavedení kvót na prijímanie migrantov“. Pritom „rozhodnutie podať žalobu protirečí smerovaniu slovenskej zahraničnej politiky“. Bez ohľadu na rozhodnutie medzinárodného súdu, ktorý o žalobe rozhodne, Kiska už vyriekol verdikt: „Myslím si, že slovenská zahraničná politika prehrala súboj o takzvané kvóty.“ Musíme totiž „ukázať, že sme empatickí, že máme európske cítenie“, a hlavne, „ako malá krajina by sme si mali udržiavať spojencov“.

Resumé: Dobrý Kiska, ktorý chráni beznádejných utečencov a záujmy EÚ, kritizuje zlú vládu, ktorá chráni slovenských občanov a záujmy SR.

Zle zapnutý gombík

Skutočné resumé však tvoria myšlienky, ktoré rečník nevyriekol. Nevysvetlil napríklad, prečo máme práve my „byť empatickí“ k utečencom, ktorých k nám zo severnej Afriky bohapustým bombardovaním vyhnali naši priatelia z EÚ. Ako „empatickí“ boli naši priatelia z USA, keď pod zámienkou neexistujúceho atómového arzenálu Saddáma Husajna zbombardovali a rozvrátili Irak a priamo tak podnietili vznik ISIS, pred ktorého terorom k nám dnes prúdia státisíce sýrskych utečencov? Prečo máme plniť nezmyselné nariadenia EÚ, ktorá si sama neplní povinnosti pri zabezpečovaní južnej hranice? A prečo by sme mali pykať za chyby nemeckej kancelárky Angely Merkelovej pri bezuzdnom prijímaní migrantov, ktorých nám chce nanútiť ako poddanské dávky vazalom?

Vo vazalskom koncerte Andreja Kisku však nechýbala metafora: „V tejto migračnej kríze sme si zle zapli gombík.“ Ostáva len veriť, že pri odchode z parlamentu si prezident správne zapol gombík – ak mal aký, pretože sám visí na šnúrke od Bruselom, Berlínom a Washingtonom zašpinených gatí.

Pätoro Kiskových výlevov
 

* „Vlastný názor si nenecháme vziať.“

Toto vypotil prezident, ktorému vlastný názor nikdy nehrozil. Aj jeho zvukomalebnou slovenčinou odrapotaný prejav bol len bútoroidným transkriptom otrepanej bruselskej doktríny.
 

* „Pričasto sa dostávame do sporov s európskymi lídrami.“

To je pravda a hanba, ba aj s americkými. Pisatelia Kiskovho prejavu vedia, že treba poslúchať, po slovensky držať hubu a krok.
 

* „Európa sa dlho len prizerala.“

Tu sa pisatelia Kiskovho prejavu mýlia – Európa príčinlivo bombardovala Líbyu a z takto zdevastovanej krajiny vyhnala utečencov smerujúcich na náš kontinent. Hoci vtedajší šéf NATO Rasmussen sebakriticky vyhlásil, že „máme ešte rezervy, lebo na bombardovaní sa podieľalo len 8 z 28 členských krajín“.
 

* „Utečenci sú braní ako ekonomickí špekulanti...“

... a to je skutočne drzosť! Veď oni sa len odmietajú na úteku zaregistrovať („no camp!“), sú slušne oblečení, majú tisíce dolárov na prevádzačov i na taxík, vyberajú si najbohatšie štáty, v ktorých si chcú polepšiť – to ani zďaleka nie sú ekonomickí špekulanti!
 

* „Slovo Brusel je na domácej politickej scéne pomaly už nadávkou.“

Tu sa pisatelia prejavu nemýlia. Na spresnenie stačí vypustiť slová „na domácej politickej scéne pomaly už“.