KONEVOV PAMÄTNÍK

Ján Čarnogurský listom vyzval Jána Luntera a Jána Noska na výstavbu pomníka ruskému maršalovi v Banskej Bystrici

Foto archív
Dátum 18.06.2018

BANSKÁ BYSTRICA 18. júna (HSP/Extra plus) - Predseda Slovensko-ruskej spoločnosti Ján Čarnogurský sa listom obrátil na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Jána Luntera a primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska. Vyzval ich, aby sa chopili iniciatívy za postavenie pamätníka maršalovi ZSSR Ivanovi Stepanovičovi Konevovi.

„Duklianska operácia bola neobyčajne ťažká a krvavá. Nemci sústredili proti útočiacim sovietskym a československým vojskám asi 300-tisíc vlastných vojakov. Na Dukle padlo takmer 27-tisíc sovietskych a viac než 1 600 československých vojakov. Ale útočiace vojská sa prebili cez Karpaty. Na Duklianskom úseku oslobodili prvú slovenskú obec Kalinov. Potom pokračovali v útoku na východnom Slovensku až do 27. októbra 1944.

Keď velenie Povstania vyhlásilo Povstanie za skončené, nemalo zmysel pokračovať v krvavej útočnej operácii v hornatom teréne a útočná operácia sa taktiež skončila. Keby nebolo Duklianskej operácie, nemecké velenie by bolo mohlo sústrediť ďaleko viac vojakov na potlačenie Povstania a dĺžka Povstania by sa radikálne skrátila. Banská Bystrica by sa stala obeťou tentoraz útočiacej nemeckej armády skôr, pri väčšej sile útočníkov. Veliteľom Duklianskej operácie na sovietskej strane bol maršal Sovietskeho zväzu Ivan Stepanovič  Konev,“ uvádza Čarnogurský v liste adresovanom Lunterovi a Noskovi. V závere zdôrazňuje maršalove obrovské zásluhy pri záchrane Banskej Bystrice i Slovenska. Pomník preňho by bol podľa Čarnogurského slov zároveň aj holdom padlým sovietskym a československým vojakom počas celej operácie na pomoc SNP. „Slovensko-ruská spoločnosť sa nazdáva, že Slovensko a mesto Banská Bystrica majú morálnu povinnosť postaviť pomník maršalovi Konevovi a najvhodnejším miestom by bola práve Banská Bystrica. Žiadny iný vojak neurobil pre Slovensko a pre Banskú Bystricu toľko ako maršal Konev. Ocenenie jeho zásluh len pozdvihne význam Slovenského národného povstania a mesta Banská Bystrica,“ dodal Ján Čarnogurský na záver.