KONIEC DIABOLSKEJ VLÁDY IS?

Islamský štát je podľa Iránu definitívne porazený v Sýrii aj Iraku 

Foto archív
Dátum 21.11.2017

TEHERÁN 21. novembra (TASR/Extra plus) - Teroristická organizácia Islamský štát je definitívne porazená rovnako v Sýrii, ako aj v susednom Iraku. Vyjadril sa tak v utorok iránsky generál Kásem Solejmání, veliteľ jednotiek Kuds, ktoré sú súčasťou iránskych Revolučných gárd a ktoré sa v uplynulých rokoch zapájali do boja proti IS v danom regióne. "Diabolská vláda IS sa skončila," uviedla agentúra DPA v citáte zo Solejmáního listu iránskemu najvyššiemu vodcovi ajatolláhovi Alímu Chameneímu, ktorý zverejnili iránske médiá. Vlády a obyvatelia Sýrie, Iraku, ale aj Iránu si tak podľa neho môžu pripísať historické víťazstvo.

Iránsky prezident Hasan Rúhání v utorok "zablahoželal všetkým, ktorí sa podieľali na boji proti tejto skupine, nepoznajúcej nič iné okrem vraždenia, krutostí a skazy". Dodal, že hoci majú na porážke IS hlavný podiel Sýrčania a Iračania, je to veľký úspech aj pre Iráncov, ktorí im pomáhali. Dôležitú úlohu na ceste k tomuto vojenskému víťazstvu podľa Rúháního zohrali rokovania ruských, tureckých a iránskych diplomatov o konflikte v Sýrii, ktorých dejiskom bola kazašská Astana.

Irán doteraz vždy tvrdil, že príslušníci jeho Revolučných gárd pôsobia v Sýrii a Iraku len ako vojenskí poradcovia v boji proti IS. Zároveň však bolo verejným tajomstvom, že obzvlášť jednotky Kuds sa do bojov zapojili i priamo a mnoho iránskych vojakov prišlo o život.

Pre sunnitských extrémistov z IS má prevažne šiitský Irán rovnaké postavenie ako tzv. neveriaci. Džihádisti z IS sa v roku 2014 postupne zmocnili takmer tretiny územia Iraku, ako aj polovice susednej Sýrie a na dobytých územiach vyhlásili svoj "kalifát". V súčasnosti však IS prišiel už o takmer celé jeho územie.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.