KONIEC UNIPOLÁRNEHO SVETA

Vladimir V. Putin: Rusko vstupuje do novej éry ako mocná a suverénna krajina

Foto SITA/AP
Dátum 02.07.2022

Šéf Kremľa Vladimir Putin na plenárnom zasadnutí Medzinárodného ekonomického fóra (SPIEF) v Petrohrade povedal, že svet zažíva revolučné tektonické posuny v geopolitike, ktoré prinesú zásadné, jednoznačne nezadržateľné zmeny. Zároveň vyhlásil, že rozhodnutie Moskvy spustiť špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine bolo ťažké, ale vynútené. Ruské sily podľa jeho slov obhajujú práva Ruska a operácia Kremľa je zameraná na ochranu obyvateľov východoukrajinského Donbasu, kde prebieha genocída Rusov. Putin dodal, že všetky ciele vojenskej operácie budú bezpochyby splnené, je to podľa neho zaručené odvahou a statočnosťou vojenských jednotiek a jednotou ruskej spoločnosti, ktorej podpora dodáva silu a dôveru ruskej armáde a námorníctvu. Odmieta zodpovednosť Ruska za globálnu potravinovú krízu. „Problém ukrajinského vývozu obilia neexistuje. Nerobíme žiadne prekážky. Neboli sme to my, kto kládol míny v ukrajinských čiernomorských prístavoch. Nech ich odmínujú a potom vyvezú obilie, my pripravíme bezpečný prechod pre civilné lode,“ sľúbil Putin.

EÚ stratila politickú suverenitu

Európska únia reakciou na konflikt na Ukrajine stratila svoju politickú suverenitu a jej byrokratické elity tancujú na melódiu niekoho iného. Akceptujú všetko, čo im povedia ich nadriadení, poškodzujú svoje vlastné obyvateľstvo, vlastnú ekonomiku a vlastný biznis. Kroky európskych politikov len prehlbujú nerovnosť v ich krajinách, pričom ich odtrhnutie od reality povedie k prudkému nárastu populizmu, radikalizmu „a rotácii elít v blízkej budúcnosti“, tvrdí šéf Kremľa. „Ekonomická blesková vojna proti Rusku od samotného začiatku nemala žiadnu šancu na úspech. Rusko vstupuje do éry tektonických zmien ako mocná a suverénna krajina a určite využije príležitosti, ktoré sa otvárajú. Samotné princípy globálnej ekonomiky ovplyvnili kroky západných krajín. Kľúčové obchodné koncepty ako obchodné meno, nedotknuteľnosť majetku, dôvera v globálne meny boli vážne narušené. Žiaľ, podkopali ich naši západní partneri. Situácia sa začala zhoršovať už dávno a nebolo to v dôsledku ruskej špeciálnej vojenskej operácie na Donbase. Svet vstúpil do éry radikálnych zmien a nejde len o ekonomiku. Medzinárodné inštitúcie sa rúcajú a bezpečnostné garancie devalvujú. Západ dôrazne odmietol splniť svoje predchádzajúce záväzky. Ukázalo sa, že je jednoducho nemožné uzavrieť s ním akékoľvek nové dohody,“ povedal Putin.

VSTÚPI UKRAJINA DO EÚ?
 

Podľa šéfa Kremľa Rusko nemá zásadné námietky proti vstupu Ukrajiny do Európskej únie. „Neprekáža nám to. Je suverénnym rozhodnutím každej krajiny vstúpiť alebo nevstúpiť do ekonomických aliancií,“ povedal Putin počas diskusie na Medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade. „EÚ na rozdiel od Severoatlantickej aliancie (NATO) nie je vojenská organizácia ani politický blok,“ dodal s tým, že otázku, či je členstvo Ukrajiny aj v záujme únie, by si mal vyriešiť samotný Brusel. „Ekonomická situácia Ukrajiny je taká, že bude potrebovať veľmi veľké dotácie,“ povedal Putin. Európska komisia odporučila udeliť kandidátsky štatút Ukrajine a Moldavsku. O štatút kandidátskej krajiny požiadalo po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu aj Gruzínsko. Brusel však navrhol Tbilisi poskytnúť európsku perspektívu a až v neskoršom posúdení sa vrátiť k rozhodnutiu, či si zaslúži aj kandidátsky štatút.
 

TASR/Extra plus

Ekonomika skutočných hodnôt

Spojené štáty obvinil z toho, že vyhlásili víťazstvo v studenej vojne – rovnako ako Londýn – a následne si začali myslieť, že sú bohmi na planéte Zem, ktorí nemajú žiadne povinnosti, len záujmy. Starý svetový poriadok, založený na jednej veľmoci, je nestabilný, hovorí Putin. Stále vzniká nový svetový poriadok, ale je jasné, že jeho pravidlá vytvoria tí, „ktorí sa nepohybujú po ceste vytýčenej inými. Iba silné a suverénne štáty môžu mať slovo v tomto vznikajúcom svetovom poriadku, inak sa budú musieť stať alebo zostať kolóniami bez práv“, poznamenal. „Rusko vstupuje do novej éry ako mocná a suverénna krajina. Uistíme sa, že využijeme nové obrovské príležitosti, ktoré nám táto éra otvára, a budeme ešte silnejší,“ skonštatoval šéf Kremľa. „Západné elity do značnej miery lipnú na duchoch minulosti a myslia si, že dominancia Západu je nemenná a večná vec. Nič netrvá večne. Západ uvalil na Moskvu šialené a bezohľadné sankcie, ale jeho ekonomická blesková vojna od začiatku nemala šancu na úspech. Ekonomickú situáciu normalizujeme krok za krokom. Hrozné predpovede o vyhliadkach ruskej ekonomiky, ktoré boli predložené na jar, sa nenaplnili. Ruské inštitúcie potlačili najmä vypuknutie inflácie, keďže jej miera klesla z maximálnej úrovne 17,8 na 16,7 percenta a naďalej klesá. Rozpočtový prebytok bol v máji štyrikrát vyšší ako vlani. Otvorenosť a spoliehanie sa na slobodu podnikania budú kľúčovými princípmi ruskej ekonomiky v kombinácii so zodpovednou a vyváženou makroekonomickou politikou. Moskva nikdy nepôjde cestou sebaizolácie a autarchie. Každej súkromnej iniciatíve, zameranej na prospech Ruska, by sa mala poskytnúť maximálna podpora a priestor na realizáciu.“ Ďalšími princípmi budú sociálna spravodlivosť, pokročilý rozvoj infraštruktúry a skutočná technologická suverenita. „Všetky oblasti života musíme postaviť na úplne novú technologickú úroveň. Globálne rezervy sa presunú z dolárov a eur do skutočných zdrojov, akými sú potraviny a komodity: prečo vymieňať tovar za doláre a eurá, ktoré strácajú svoju hodnotu? Ekonomika fantómových entít tak bude nahradená ekonomikou skutočných hodnôt a majetkom. Veľké podniky by mali investovať vo vlastnej krajine, ako to robili podnikatelia v Ruskej ríši. Skutočný trvalý úspech, pocit dôstojnosti a sebaúcty sa dostavia len vtedy, keď svoju vlastnú budúcnosť a budúcnosť svojich detí pripútate k svojej vlasti,“ skonštatoval Putin.

Dvojsečná zbraň

„Sankcie proti Rusku zhoršili problémy v krajinách, ktoré ich iniciovali, keďže samotné priame vyčísliteľné straty Európskej únie môžu v budúcom roku presiahnuť 400 miliárd dolárov. Toto je cena rozhodnutí odtrhnutých od reality a v rozpore so zdravým rozumom,“ zhodnotil ruský prezident vplyv sankcií Západu proti Moskve s tým, že viac škodia tomu, kto ich zavádza, a označil ich za dvojsečnú zbraň. Západné krajiny podľa Putina zaobchádzajú s ostatnými štátmi ako so svojimi kolóniami a ich obyvateľov považujú za ľudí druhej kategórie. Rusko bude podľa jeho slov intenzívnejšie spolupracovať s každým, kto má o to záujem, a to napriek tomu, že Západ sa usiluje o to, aby si vybralo cestu izolácie. Je nesprávne myslieť si, že v čase búrlivých zmien sa dá počkať, že všetko bude ako predtým. „Nebude!“ uzatvoril Vladimir V. Putin.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.