KONŠPIRÁTOR BEBLAVÝ

Spoločná fotka poslanca NR SR Ľuboša Blahu, predsedu KSS Jozefa Hrdličku, predsedu Práce slovenského národa Romana Stopku, šéfredaktorky časopisu Extra plus Lenky Mayerovej a poslanca EP Milana Uhríka z oslavy 20. výročia Extra plus rozpútala špekulácie o povolebnej spolupráci

Foto JANA BIROŠOVÁ
Dátum 22.01.2020

Najzákladnejšou technikou na ovplyvňovanie verejnej mienky, ktorú používajú politickí manipulátori, je sugestívne presviedčanie ľudí o opaku toho, čo je realita. Ak sa politikom nehodí, čo si verejnosť myslí o nejakej téme a naliehavo potrebujú ľudí presvedčiť o opaku, nahodia suverénny, vševediaci výraz a ľuďom predložia potrebné tvrdenia tak, aby o nich ani nezapochybovali. A presne takýchto trikov sme boli svedkami v uplynulých predvolebných týždňoch v podaní viacerých našich politikov – napríklad Miroslava Beblavého.

Strašenie ovečiek

Účelová lož o spojenectve Smeru a ĽS Naše Slovensko postupne „stratila dych“. „Demokratickej opozícii“ sa ňou nepodarilo priaznivcov týchto strán zneistiť a mnohým z nich by takéto spojenie ani neprekážalo, pretože chápu, že národnoštátne záujmy Slovenska sú dôležitejšie než nejaké ideologické rozdiely a mali by byť na prvom mieste. Zdá sa, že povere o povolebnom vytvorení koalície Smer – ĽS Naše Slovensko už veria iba skalní svedkovia slniečkovi, a preto ju bolo treba trochu podporiť. Ako zámienka poslúžila neoficiálna fotografia z 20. narodenín mesačníka Extra plus, ktorú zverejnil na svojom facebookovom statuse predseda KSS. Na túto spoločenskú akciu boli pozvaní najrôznejší ľudia, od bývalého prezidenta republiky Ivana Gašparoviča cez veľvyslancov až po rockovú legendu Joža Ráža.

Je čoraz zjavnejšie, že s blížiacimi sa voľbami stále viac bledne Beblavého charizma večne nového a večne neúspešného politika, ako aj charizma jeho koaličného parťáka na spôsob chrobáka Truhlíka.

Na oficiálnej fotografii, ktorú zverejňujeme (pretože s tým zámerom sme ju aj zrealizovali), boli poslanec NR SR Ľuboš Blaha (Smer SD) Jozef Hrdlička (KSS), predseda Práce slovenského národa (PSN) Roman Stopka, šéfredaktorka Extra plus Lenka Mayerová a Milan Uhrík, poslanec Európskeho parlamentu za ĽS Naše Slovensko. Záber vznikol úplne spontánne ako spomienka na 20. narodeniny Extra plus. A práve takáto fotografia Miroslavovi Beblavému a jeho kumpánom poslúžila ako dôkaz o úzkom spojenectve Smeru a ĽS Naše Slovensko... Človek by sa na takej stupídnej konšpiračnej teórii zasmial, lenže jej autorom vôbec nešlo o nejakú hlbšiu logiku: každá zámienka je manipulátorom dobrá, hlavne že splní účel. Žiaľ, pravda je smutnejšia než to, čo Beblavý a spol. vykrikujú: národné sily sú roztrieštené a pre ideové rozdiely reálne nespojiteľné. Pre potreby strašenia košiara slniečkových ovečiek je však potrebné takúto fóbiu udržiavať – a tak poslúžila aj nevinná fotka.

Útok na Smer

Keby bol na zábere nejaký iný poslanec Smeru-SD, možno by sa slniečkari na také slabučké a trápne divadielko s fotkou ani nepodujali. Lenže na zábere bol Ľuboš Blaha, najľavicovejší a ideologicky najnebezpečnejší zo smerákov, a teda nepriateľ číslo jeden. Tu totiž ide ešte o inú vec. A síce o cielený útok na ľavicové krídlo Smeru. Beblavý a spol. totiž vedia, že tieto voľby budú o krúžkovaní: momentálne ešte dôležitejšie ako pripraviť Smer o percentá je potlačiť vplyv autenticky socialistického, ľavého krídla Smeru s Ficom a Blahom. Keby toto krídlo dostalo veľa preferenčných hlasov, dalo by mu to do rúk moc otočiť Smer svojím smerom – a naopak, ak by v krúžkovaní dopadla lepšie liberálnejšie naladená časť Smeru, vznikla by šanca vytvoriť slniečkovú vládu, ktorá by mohla zrealizovať vlhké sny takzvanej demokratickej opozície.

„Hlas odovzdaný strane ĽS Naše Slovensko je hlasom pre Smer-SD,“ to je ďalší Beblavého výrok, ktorý nie je jednoduchým omylom, ale je zámerne lživý a Beblavý a spol. majú celý rad dobrých dôvodov, prečo toto falošné posolstvo ľuďom podsúvajú. Celkom jednoduchá matematika však hovorí, že je to presne opačne: veď ak by národne cítiaci volič nevolil kotlebovcov, dal by svoj hlas Smeru alebo jeho prirodzeným koaličným partnerom Vlasť či SNS – určite by ho nedal „demokratickej opozícii“. Teda je to práve naopak: hlas odovzdaný strane ĽS Naše Slovensko je hlasom proti Smeru-SD. A ak tých hlasov bude veľa, znemožní to Smeru zostaviť vládu. To už je pre Miroslava Beblavého dosť dobrý dôvod na trochu manipulovania...

Večne neúspešný?

A ešte jedna vec, a tá by naznačovala Beblavého určitú nervozitu. Na poznámku moderátora v televíznej relácii, že spolok PS/Spolu ako koalícia bude na volebný úspech potrebovať nie päť, ale až sedem percent a sú signály, že by sa to dokonca ani nemuselo podariť, Beblavý odpovedal: „Toto pre nás v skutočnosti nie je zlá situácia, pretože to, čo vidíme aj z minulých volieb je, že ľudia, keď zacítia nejaké ohrozenie, majú skôr tendenciu zachraňovať. Takže my sme sa skôr báli opačného scenára, kde budeme veľmi vysoko a ľudia by šli zachraňovať napríklad Matoviča či Sulíka a na tom by sa mohli za posledné týždne otočiť voľby. Takže nie, my sa toho nebojíme.“ Ale naozaj? Komu chce Beblavý nahovoriť, že oni sa báli, aby nemali tých hlasov priveľa? Nie je to náhodou presne naopak? Nie je to skôr tak, že Beblavý veľmi dobre vie, ako ich preferencie plynule klesajú a z veľkolepého víťazstva by nakoniec mohol byť aj veľkolepý výbuch? Spôsob, akým odpovedal, až príliš pripomínal reč klamára, ktorý chce svoju lož zahovoriť. Je čoraz zjavnejšie, že s blížiacimi sa voľbami stále viac bledne jeho charizma večne nového a večne neúspešného politika, ako aj charizma jeho koaličného parťáka na spôsob chrobáka Truhlíka.

Preferencie tejto partičky, síce kvalitne školenej v spindoktoringu, ale personálne zúfalo mdlej a nudnej, narástli vlani v podstate z ničoho za pomoci médií, ale odvtedy nezadržateľne klesajú. Čaro nového vyprcháva a týchto „úplne nových politikov“ nepríjemne dobieha ich minulosť. Zato ich poradcovia sú zrejme naozajstní profesionáli: arzenál prešpekulovaných jedovatých ideových piluliek na ovplyvňovanie verejnosti, ktorými ich zásobujú, je skutočne pozoruhodný.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.