KONŠPIRÁTOR SMATANA

Slovensko brázdi putovný rusofóbny cirkus prozápadných krikľúňov 

Foto TASR/RADOVAN STOKLASA
Dátum 30.12.2015

Juraj Smatana, štylizujúci sa do pozície eru­dovaného odborníka na kremeľskú propagandu, sa môže na jednej strane tváriť, že dokáže identifikovať všadeprítomných Putinových agentov a odhaliť všetky diabolské ruské sprisahania, no o to ironickejšie potom pôsobí, keď sám majster dekonšpirátor začne na verejných prednáškach vypúšťať konšpirácie vlastnej výroby.

Databázy a bojové umenia

Stačí sa zúčastniť na jedinom vystúpení pána Smatanu a každému je jasné, aká patologická je jeho zaujatosť proti Rusku. Popri klasickom opakovaní zabehnutých konšpiračných teórií – ako že teroristické útoky vedúce k druhej čečenskej vojne zorganizovala ruská tajná služba – Smatana neváha prispieť vlastnými paranoidnými hypotézami. Komplotom mala byť napríklad výzva na odmietnutie brannej povinnosti. Tá sa objavila v súvislosti so strachom mladých mužov obávajúcich sa, že by mohli byť nútení bojovať vo vojne, s ktorej ideálmi by sa nestotožňovali. Celá akcia mala vraj slúžiť na získanie osobných údajov tých, čo na výzvu reagovali, aby si ktosi vytvoril tajomný zoznam „zbabelých“ a „ľahko ovplyvniteľných“ mužov. A všetko to malo mať akúsi súvislosť s referendom o vystúpení z NATO. Ak vám súvislosti unikajú, nezúfajte; takúto desivú konšpiráciu dokáže odhaliť len stredoškolský učiteľ, lokálny politik a záhadológ kalibru Indianu Jonesa Juraj Smatana. Taktiež tréneri ruských bojových umení typu  systema sú všetko ruskí špióni, budujúci z mladých chlapcov bunky proruskej domobrany. Mnohí z týchto trénerov totiž majú vojenskú minulosť, a to je nadmieru podozrivé. Smatanovi samozrejme uniklo, že u vojakov vo výslužbe ide o bežnú prax, napríklad vyslúžilci z izraelských ozbrojených síl učia na Slovensku krav magu, Kórejci zas taekwondo. To už však podozrivé nie je. Podozrivé je evidentne iba to, čo robia Rusi, ktorými je Smatana priam posadnutý.

Nežiaduci štúrovci

V tomto ideologickom hone na čarodejnice Smatana nie je jediným inkvizítorom; vlnu rusofilnej hystérie priživujú mnohí ďalší. Na podobnej akcii sa zaujímavým bonmotom blysol napríklad Milan Šuplata – analytik Inštitútu pre stredoeurópsku politiku (CEPI) s prepojením na NATO. Po úspešnej dekonšpirácii monštrózneho kremeľského mediálneho sprisahania pán Šuplata v istej chvíli vyhlásil, že ruskej propagande mimo iného pomáha aj to, že v učebniciach dejepisu a školských čítankách je priveľa priestoru venovaného štúrovcom. Tí sú podľa neho nebezpeční z troch príčin. Prvou je podnecovanie nepriateľstva k Maďarom. Ďalšia je téma protitureckých vojen; čítaním o vojne s Turkom sú vraj mladí Slováci odmalička vedení k islamofóbii. No najrizikovejšou črtou štúrovcov je ich idea všeslovanskej vzájomnosti, ktorá slúži v prospech ruskej propagandy. Týmto vyhlásením sa u mňa Milan Šuplata postavil na roveň komickej postavičky odnárodneného slavofóba Belányiho z Tisícročnej včely.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.