KORČOK APELUJE NA POTREBU JEDNOTY EÚ

Minister zahraničných vecí sa prihlásil k vyhláseniu o znepokojení z krokov Číny voči Hongkongu 

Foto TASR
Dátum 30.05.2020

BRATISLAVA 29. mája (TASR/extraplus.sk) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) sa prihlásil k spoločnému vyhláseniu vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josepa Borrella, v ktorom vyjadruje znepokojenie z krokov Číny voči Hongkongu, ktoré majú vplyv na autonómiu v rámci princípu "jedna krajina, dva systémy". TASR o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie.

"Náš dialóg s Čínou musí byť založený na reciprocite a okrem obchodu by sa mal zameriavať aj na posilnenie multilateralizmu v zmysle univerzálnych hodnôt, ako aj ľudských práv a ich dodržiavania," zdôraznil šéf rezortu diplomacie, ktorý v piatok diskutoval s ministrami zahraničia členských štátov EÚ o dosahoch globálnej pandémie na Áziu a Pacifik a o tom, ako prispôsobiť prístup EÚ k regiónu v zmenenej situácii.

Ministri sa venovali najmä regiónu juhovýchodnej Ázie a Tichomoria, ktorý zohráva dôležitú úlohu vo svetovej ekonomike, a zhodli sa, že prijímanie cielených opatrení a balíkov pomoci na podporu štátov regiónu je dôležité aj z pohľadu udržania si pozície EÚ v tejto oblasti, a osobitnú pozornosť venovali ministri Číne.

Podľa tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR je Čína dôležitým partnerom pri hľadaní spoločných riešení na rôzne regionálne a globálne výzvy, ako sú boj proti klimatickým zmenám a zabezpečenie mieru a bezpečnosti vo svete. Na druhej strane Slovensko musí podľa tlačového odboru vnímanie Číny prispôsobovať vývoju. "Náš prístup k Číne by mal zohľadňovať, že súčasná Čína je ako partnerom, tak aj konkurentom, ktorý sa usiluje o svetovú technologickú dominanciu a presadzovanie vlastných predstáv fungovania medzinárodných vzťahov a vládnutia," spresnil tlačový odbor MZVaEZ SR.

Korčok zároveň apeloval na potrebu jednoty EÚ, ktorá je predpokladom fungujúceho a obojstranne výhodného nastavenia vzťahov s Čínou. "Nedostatok jednoty či spoločnej vízie môže mať ďalekosiahle negatívne následky pre politické a hospodárske záujmy celej EÚ vrátane našej prosperity v blízkej budúcnosti," skonštatoval šéf rezortu diplomacie.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.