KORČOK: BIELORUSKO JE SUSEDOM EÚ A JE PRETO DÔLEŽITÉ, ABY SA DEMOKRATICKY ROZVÍJALO

Na medzinárodnej konferencii o Bielorusku sa zúčastnili aj ďalší ministri a vysokí predstavitelia európskych krajín, ako aj zástupcovia bieloruskej opozície pôsobiacej z vynúteného exilu na čele so Svetlanou Cichanovskou.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 22.11.2021

Riešením patovej situácie v Bielorusku je podľa šéfa slovenskej diplomacie Ivana Korčoka (nom. SaS) dialóg režimu tamojšieho prezidenta Alexandra Lukašenka s politickou opozíciou a občanmi. Minister to povedal počas medzinárodnej konferencie o Bielorusku, ktorú zorganizoval rakúsky kancelár Alexander Schallenberg. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

Korčok zdôraznil, že Bielorusko je susedom Európskej únie a je preto dôležité, aby sa rozvíjalo ako prosperujúca, demokratická, nezávislá a bezpečná krajina. „Aj z tohto dôvodu odsudzujeme vážne porušovanie ľudských práv v Bielorusku, prenasledovanie nevinných ľudí len za to, že prejavili iný názor, väznenie a de facto likvidáciu opozície a slobodných médií. Ako sme sa mohli presvedčiť, režim v Minsku sa nestráni ani otvoreného zneužívania migrácie na politické účely pri flagrantnej neúcte k ľuďom, ich dôstojnosti a ľudskému životu,“ skonštatoval minister.

Na medzinárodnej konferencii o Bielorusku sa zúčastnili aj ďalší ministri a vysokí predstavitelia európskych krajín, ako aj zástupcovia bieloruskej opozície pôsobiacej z vynúteného exilu na čele so Svetlanou Cichanovskou.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.