KORČOK: EÚ ZATIAĽ NOVÉ SANKCIE VOČI RUSKU NECHYSTÁ, POČKÁME SI NA PROCES S NAVAĽNÝM

Ivan Korčok upozornil, že hoci má Únia s Ruskom dlhodobo odlišné názory na rôzne veci, existuje snaha diskutovať o záležitostiach, kde obe strany môžu mať pozitívnu agendu.

Foto SITA
Dátum 26.01.2021

Nové sankcie EÚ voči Rusku momentálne nie sú v hre, situáciu však môžu zmeniť snahy o odstavenie ruského opozičného politika Alexeja Navaľného z politiky prostredníctvom justície. Uviedol to v pondelok šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok po skončení zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli. Európski diplomati podľa Korčoka kritizovali skutočnosť, že Navaľného zadržali po návrate do Ruska z Nemecka, kde sa liečil z následkom pokusu o otravu nervovoparalytickou látkou novičok. Rada ministrov odsúdila aj hromadné zatýkanie demonštrantov počas sobotňajších protestov v ruských mestách, ktorí požadovali prepustenie Navaľného. Ministri zdôraznili, že ľudia majú právo slobodne prejaviť svoj názor, aj keď je kritický voči vláde.

"EÚ vyzýva na jeho (Navaľného) prepustenie, ale najmä na to, aby mu bol umožnený spravodlivý proces pred súdmi Ruskej federácie," uviedol Korčok s odkazom na súd, ktorý sa má konať 2. februára. Podľa jeho slov Rusku nové sankcie momentálne nehrozia a EÚ chce dokázať, že sa nechce "donekonečna" opierať len o politiku sankcií. Zároveň zdôraznil, že ak by bola snaha Navaľného úplne eliminovať z politického života, tak pre Úniu to bude nová situácia. Korčok upozornil, že hoci má Únia s Ruskom dlhodobo odlišné názory na rôzne veci, existuje snaha diskutovať o záležitostiach, kde obe strany môžu mať pozitívnu agendu. Tieto snahy však podľa neho opakovane zatieňujú problematické situácie, ako je aj prípad Alexeja Navaľného. 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.