KORČOK: FICOVA VLÁDA SA STÁVA HROBÁROM V4

Súčasná vláda deklarovala, že bude oživovať V4, no podľa Korčoka sa deje presný opak, naši susedia si kladú otázku, čo má znamenať tento hazard so zahraničnopolitickým postavením Slovenska a či to nebude mať vplyv aj na ich bezpečnosť. Kľúčové podľa neho preto bude, či do úradu prezidenta príde niekto, ktorý tento trend dokáže zastaviť.

Foto TASR/JAKUB KOTIAN
Dátum 07.03.2024

Vláda Roberta Fica deštruuje vzťahy s našimi najbližšími susedmi a stáva sa hrobárom Vyšehradskej štvorky (V4). Povedal to na tlačovej besede občiansky kandidát na post prezidenta Ivan Korčok. Poukázal na to, že vláda zožala kritiku od českého premiéra Petra Fialu, ako aj od poľského premiéra Donalda Tuska. „V súvislosti s vojnou Ruska proti Ukrajine a postojom Maďarska sa V4 dostala do umelého spánku. Ale to, čo dnes robí Slovenská republika vo vzťahu k Ukrajine spôsobuje, že V4 sa dostáva do klinickej smrti. Preto od mojich kontaktov viem, že v Poľsku aj v Českej republike si kladú otázku, aký význam má ešte vyšehradská spolupráca,“ povedal Korčok.

Zdôraznil, že v zahraničnej politike platí základná poučka, že všetko sa začína v susedstve. Súčasná vláda deklarovala, že bude oživovať V4, no podľa Korčoka sa deje presný opak, naši susedia si kladú otázku, čo má znamenať tento hazard so zahraničnopolitickým postavením Slovenska a či to nebude mať vplyv aj na ich bezpečnosť.

„Bol som 30 rokov v zahraničnej službe a nikdy som nezažil takú hanbu pre Slovenskú republiku, akej sme boli svedkami nedávno, keď na rokovanie premiérov V4 do Prahy prišiel slovenský premiér a bol vypískaný. To sú veci, ktoré sa v demokracii stávajú, ale ešte sa to nestalo v česko-slovenskej relácii,“ zdôraznil.

Reakciou na flirtovanie slovenskej vlády s Ruskom bude podľa neho ochladnutie vzťahov s Českom, Poľskom, ale aj našimi ďalšími spojencami. „Pre občanov Slovenska je veľmi zlou správou, že my sa oberáme o spojencov. Nielen tým, ako útočíme na veľkých spojencov v EÚ a v NATO, ale aj trestuhodne pošliapavame vzťahy s Českom a Poľskom,“ podčiarkol Korčok.

Kľúčové podľa neho preto bude, či do úradu prezidenta príde niekto, ktorý tento trend dokáže zastaviť, alebo len prevrhne loď zahraničnej politiky, ktorá je už aj tak naklonená. Na záver Korčok dodal, že zahraničná politika vlády rozhodne nie je suverénna, ako Fico rád deklaruje, ale suverénne najviac škodí postaveniu Slovenskej republiky. Jej výsledkom je deštrukcia vzťahov so susedmi, pálenie mostov so spojencami a na druhej strane objímanie sa s agresorom. „Zrádzame jednotu tej Európskej únie – tej únie, o ktorej predseda vlády hovorí, že chce, aby bola silnejšia,“ skonštatoval Korčok.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.