KORČOK OZNAČIL TRIANON ZA BALVAN

Vyjadril tiež názor, že Slováci a Maďari majú zložitú históriu a zložité zážitky. To, čo je podľa jeho slov pre jedných porážka, je pre iných víťazstvo.

Foto TASR
Dátum 02.06.2020

BUDAPEŠŤ 2. júna (TASR/extraplus.sk) - Trianon sa nesmie stať balvanom, ktorý by bránil Slovákom a Maďarom pozerať sa do budúcnosti, povedal v utorok v Budapešti minister zahraničných vecí Ivan Korčok na svojej prvej oficiálnej návšteve Maďarska, kde sa stretol s maďarským ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóom.

V súvislosti s nadchádzajúcim výročím Trianonskej mierovej zmluvy, ktoré bude 4. júna, Korčok podotkol, že s jeho maďarským rezortným partnerom hovorili o Trianone veľmi otvorene.

"Vidíme tento historický míľnik odlišne, sú to tie isté dejiny, ale žijeme ich odlišným spôsobom. Čo nás nemusí zjednocovať, nás nesmie rozdeľovať. Tak treba vnímať aj iniciatívu slovenského premiéra (Igora Matoviča), ktorý pozval predstaviteľov maďarskej komunity na Slovensku, aby sme sa stretli, dá sa povedať v predvečer tohto výročia. Je to podľa mňa silný signál - ak chcete - empatie, ktorú aj my očakávame od Maďarska - práve 4. júna, keď si pripomeniete sté výročie podpísania Trianonskej mierovej zmluvy," zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.

Korčok vyjadril názor, že Európa, Slováci či Maďari, všetci v Európe majú zložitú históriu a zložité zážitky z tejto histórie. To, čo je podľa jeho slov pre jedných porážka, je pre iných víťazstvo. To, čo je pre jedných trauma, pre iných je to začiatok slobody.  

"Ale toto sa nesmie stať balvanom, ktorý máme na krku a ktorý nám bráni pozerať sa do budúcnosti a robiť to, čo od nás občania očakávajú v prítomnosti. Verím, že tento týždeň bude týždňom plným empatie. Toto si želám, aby tóny, ktoré zaznejú v Budapešti 4. júna, bolo niečím, čo naozaj otvára spoluprácu do budúcnosti," dodal.

Szijjártó v reakcii na otázku TASR uviedol, že srdečne očakávajú návštevu predsedu vlády SR Igora Matoviča. "Povinným krokom pre slovenského premiéra je návšteva Česka, podľa našich informácií sa tak stane už zajtra. Potom ho radi privítame v Budapešti, pretože naše strategické vzťahy na najvyššej úrovni v každom prípade sú dôvodom na to, aby sa nový predseda vlády stretol so svojím maďarským kolegom. Osobne - vzhľadom na existujúcu epidemiologickú situáciu telefonicky - už viackrát hovorili," povedal maďarský minister.

"Budem tlmočiť pozvanie predsedovi vlády na návštevu do Budapešti. Zajtra odchádzame do Prahy, to potvrdzujem a verím, že v dohľadnom čase sa uskutoční aj návšteva slovenského premiéra v Budapešti," reagoval Korčok.

Ministri sa zhodli v tom, že vzájomné slovensko-maďarské vzťahy sú dobré. "Vážme si ich, je to výsledkom toho, čo sme urobili v ostatných rokoch a nezabúdajme, že to, pre koho to robíme, sú naši občania," zdôraznil Korčok. Podľa jeho slov Zmluva o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci podpísaná pred 25 rokmi má všetko, čo je potrebné v tejto chvíli k tomu, aby bolo možné rozvíjať vzájomné vzťahy.


Slovenský minister vyzdvihol plánované projekty rozvíjania infraštruktúry prepojením cestnej i energetických sietí. "Energetickou infraštruktúrou - napríklad plynovým koridorom - nezvyšujeme len našu vlastnú bezpečnosť, ale prispievame zásadným spôsobom k energetickej bezpečnosti celej Európy," podčiarkol.

Korčok ocenil komunikáciu na úrovni ministrov i premiérov v otázkach riešenia pandémie koronavírusu. "Krok za krokom vieme postupne uvoľňovať režim na hraniciach stále mysliac na to najdôležitejšie, a to je zdravie a bezpečnosť našich občanov," konštatoval.

Šéf slovenskej diplomacie potvrdil, že nová vláda bude pracovať na prijatí zákona o národnostných menšinách.

Szijjártó vyjadril nádej, že budúce roky vzájomných vzťahov budú o nových prepojeniach a spoločných úspešných projektoch, ktoré prispejú Slovensku i Madarsku, Maďarom žijúcim v SR, a aj Slovákom žijúcim v Maďarsku. "Do konca leta bude dokončený most medzi Komáromom a Komárnom, do roku 2022 otvoríme šesť nových hraničných priechodov, medzi nimi budú aj tri nové mosty na rieke Ipeľ. Do roku 2024 výrazne zvýšime kapacity interkonektorov zemného plynu a do konca decembra tohto roka prepojíme svoje elektrické siete vysokého napätia," dodal.

Korčok so Szijjártóom hovorili aj o aktuálnych bilaterálnych vzťahoch s dôrazom na koordináciu v uvoľňovaní obmedzení na hraniciach v regióne a v Európskej únii. Predmetom rokovaní bola aj regionálna spolupráca a aktuálne otázky európskej a medzinárodnej agendy.

Slovenského ministra zahraničných vecí prijme aj predseda Národného zhromaždenia László Kövér a stretne sa aj s predsedom zahraničného výboru parlamentu Zsoltom Némethom.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.