KORČOK SA NEZÚČASTNÍ NA ZOH 2022: VŠETCI POZNAJÚ MÔJ POSTOJ K OBLASTI ĽUDSKÝCH PRÁV V ČÍNE

Na ZOH 2022 sa nezúčastní ani prezidentka Zuzana Čaputová či predseda NR SR Boris Kollár. Prezidentka sa stotožňuje s výhradami, ktoré stoja za výzvou na diplomatický bojkot, podľa Kollára by Slovensko malo túto iniciatívu koordinovať v súčinnosti s Európskou úniou.

Foto TASR/Martin Baumann
Dátum 14.12.2021

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) sa neplánuje zúčastniť na zimných olympijských hrách 2022 (ZOH) v čínskom Pekingu. Šéf slovenskej diplomacie to uviedol počas rokovania vlády, pričom zdôraznil, že o účasti ani nerozmýšľal, preto jeho absenciu na hrách  netreba automaticky spájať s apelmi na diplomatický bojkot olympiády.

"Osobne nepotrebujem vyjadriť svoj postoj k športovému podujatiu preto, aby som vyjadril svoj hodnotový postoj, hodnotový kompas," zdôraznil Korčok, pripomínajúci svoj konzistentný postoj k "legitímnym otázkam smerujúcim k oblasti ľudských práv v Číne".

"Moje postoje k tejto otázka sú zrozumiteľne komunikované," zdôraznil Korčok. Diplomatický bojkot ZOH 2022 v Pekingu oznámili minulý týždeň  USA v súvislosti s "genocídou" Číny voči ujgurskej menšine v regióne Sin-ťiang i ďalším porušovaním ľudských práv. Pripojili sa k nim Kanada, Austrália a Veľká Británia.

Slovenskí europoslanci vyzvali pripojiť sa k výzve predstaviteľov SR. Prezidentka SR Zuzana Čaputová i predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) oznámili, že do Číny neplánovali ísť. Prezidentka sa stotožňuje s výhradami, ktoré stoja za výzvou na diplomatický bojkot, podľa Kollára by Slovensko malo túto iniciatívu koordinovať v súčinnosti s Európskou úniou. Hovorkyňa predsedu vlády SR Eduarda Hegera (OĽANO) Ľubica Janíková 9. decembra uviedla, že premiér sa tejto téme bude venovať v najbližšom možnom období.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.