KORČOK SI PRIPOMÍNA VÝROČIE NADVIAZANIA VZŤAHOV ČESKOSLOVENSKA S FRANCÚZSKOM

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok si v Paríži pripomína sté výročie nadviazania diplomatických stykov medzi Českoslovesnkom a Francúzskom. O tie sa pričinil diplomat a politológ Štefan Osuský, ktorý sa stal prvým vyslancom prvej ČSR vo Francúzsku. 

Foto SITA/BRAnislav bibel
Dátum 10.06.2021

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) v Paríži pripomenul sté výročie nadviazania diplomatických stykov medzi Československom a Francúzskom. O tie sa pričinil diplomat a politológ Štefan Osuský, ktorý sa stal prvým vyslancom prvej ČSR vo Francúzsku. V tlačovej správe o tom informoval Komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Korčok pri tejto príležitosti otvoril spomienkové podujatie venované Štefanovi Osuskému v priestoroch niekdajšej diplomatickej misie Československej republiky (súčasného Veľvyslanectva Českej republiky), kde vyslanec Osuský dlhé roky pôsobil, ako aj výstavu venovanú jeho osobe. Osuský odovzdal poverovacie listiny francúzskemu prezidentovi Alexandrovi Millerandovi v januári 1921, veľvyslancom bol až do roku 1940. Osuský francúzskej hlave štátu vtedy povedal, že chce, aby obe krajiny spolupracovali na vydobytí mieru, slobody a práva.

„Tieto tri morálne imperatívy, ktoré v tom čase 32-ročného, teda na dobovú diplomaciu skutočne mladého vyslanca, sprevádzali na osobnej úrovni po zvyšok jeho života, považujem za viac ako aktuálne aj dnes,“ povedal šéf slovenskej diplomacie. Pripomenul, že Osuský zohral dôležitú úlohu v mnohých ťažkých politických udalostiach. Bol pri vyjednávaní o hraniciach Československa či signatárom Trianonskej mierovej zmluvy. V roku 1940 odmietol ako veľvyslanec v Paríži vydať veľvyslanectvo okupujúcej moci.


Pri tejto príležitosti otvorená výstava pozostáva z desiatich panelov, ktorých obsahom sú fotografie a dobové materiály so stručným popisom. Po predstavení v pôvodných priestoroch bude trvalo umiestnená v Sále (Štefana) Osuského na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Paríži.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.