KORČOK: SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO ZOSTÁVA NAĎALEJ PRE SLOVENSKO SILNÝM SPOJENCOM A PARTNEROM

Spojené kráľovstvo podľa šéfa slovenskej diplomacie opúšťa Európsku úniu, ale nie Európu a jej hodnotový priestor. Slovensko má so Spojeným kráľovstvom podľa jeho slov dlhý rad styčných bodov a rovnakých postojov. 

Foto TASR
Dátum 01.01.2021

BRATISLAVA 1. januára (TASR/extraplus.sk) - Spojené kráľovstvo zostáva pre Slovensko naďalej blízkym partnerom a spojencom, a to aj napriek jeho odchodu z Európskej únie. Tvrdí to šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS). TASR o tom v piatok informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.
      
V roku 2021 sa podľa šéfa slovenskej diplomacie otvorí medzi Spojeným kráľovstvom Veľkej Británie a Severného Írska a Európskou úniou nová kapitola ich vzájomného partnerstva. "Slovenská republika v extrémne krátkom čase posúdila a schválila svoju pozíciu, aby otvorila cestu expresnej implementácii novej, spravodlivej a vyváženej dohody o usporiadaní vzťahov medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom," komentoval. Poukázal na to, že dohoda vstúpila od 1. januára 2021 do predbežného uplatnenia v plnom rozsahu a ratifikačný proces bude pokračovať hneď v úvode nového roka. "Hoci sa úroveň našich vzťahov zmení, pretože žiadna forma spolupráce medzi Európskou úniou a nečlenským štátom Európskej únie nenahradí v plnej miere všetky výhody plynúce z členstva v Únii, dohoda garantuje priestor na bezprecedentnú, kvalitatívne vysokú mieru spolupráce," podotkol Korčok.
      
Spojené kráľovstvo podľa šéfa slovenskej diplomacie opúšťa Európsku úniu, ale nie Európu a jej hodnotový priestor. Slovensko má so Spojeným kráľovstvom podľa jeho slov dlhý rad styčných bodov a rovnakých postojov. Dodal, že osobné, obchodné väzby či historickú a ekonomickú previazanosť nie je možné zmazať. "Práve naopak, Slovenská republika je pripravená stavať na týchto pevných základoch, ako pri rozvoji dvojstranného partnerstva na prospech občanov Slovenska a Spojeného kráľovstva, tak aj pri riešení výziev v globálnej aréne," uzavrel.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.