KORČOK: SUVERENITA UKRAJINY MÁ PRIAMY VPLYV NA BEZPEČNOSŤ SLOVENSKA

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok: Aj preto Slovensko dlhodobo poskytuje pomoc a podporu krajinám v reformách a ich euroatlantickom úsilí. Som rád, že v spoločnej diskusii hľadáme možnosti, ako túto pomoc a spoluprácu ďalej posilňovať. Osobitne v čase, kedy sa bezpečnostná situácia v ich okolí zhoršuje.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 02.12.2021

Bezpečnosť Ukrajiny aj Gruzínska a porušovanie ich suverenity a územnej celistvosti má priamy vplyv aj na bezpečnosť Slovenska, uviedol v stredu minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok na rokovaní šéfov diplomacie krajín NATO s ich rezortnými kolegami z Kyjevu a Tbilisi. TASR o tom informoval komunikačný odbor MZVEZ.
      
"Aj preto Slovensko dlhodobo poskytuje pomoc a podporu obidvom krajinám v reformách a ich euroatlantickom úsilí. Som rád, že v spoločnej diskusii hľadáme možnosti, ako túto pomoc a spoluprácu ďalej posilňovať. Osobitne v čase, kedy sa bezpečnostná situácia v ich okolí zhoršuje," povedal Korčok. Ministri členských krajín v rámci druhého dňa rokovaní v lotyšškej metropole Riga tiež hodnotili 20-ročné pôsobenie Aliancie v Afganistane. "Investíciami do vzdelania, zdravotníctva a infraštruktúry (sme) v Afganistane dali niekoľkým generáciám Afgancov a najmä Afganiek šancu na lepší život. Na druhej strane sme však spravili aj chyby, ktoré musíme otvorene pomenovať a poučiť sa z nich. Čo je však najdôležitejšie – dnes sa musíme pozerať v prvom rade dopredu a svoju energiu vložiť do toho, aby sme v boji proti terorizmu nepoľavovali," zhodnotil Korčok.
      
Stretnutie ministrov v Rige uzavrelo rokovanie o západnom Balkáne za účasti vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú politiku Josepa Borrella a ministrov zahraničných vecí Švédska a Fínska. "Ak chceme prispieť k stabilizácii situácie na západnom Balkáne, musíme mu dať jasnú a uveriteľnú európsku víziu, dodržiavať vlastné sľuby, ale aj nepoľaviť v našich požiadavkách. Aj preto sa Slovensko zasadzuje za čo najskoršie otvorenie prístupových rozhovorov EÚ s Albánskom a Severným Macedónskom," priblížil šéf slovenskej diplomacie.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.