KORČOK V MENE SR PODPORÍ PRIJÍMANIE SANKCIÍ EÚ PRE NEPOSLUŠNÉ KRAJINY

SR bude podporovať adekvátne prijímanie cielených reštriktívnych opatrení EÚ ako politického nástroja na vynútenie zmeny správania tretích krajín, ktoré nesú zodpovednosť za hrubé porušovanie medzinárodného práva, ľudských práv a základných slobôd.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 11.04.2021

Slovenská republika bude podporovať adekvátne prijímanie cielených reštriktívnych opatrení – sankcií Európskej únie (EÚ) ako politického nástroja na vynútenie zmeny správania tretích krajín, fyzických a právnických osôb, ktoré nesú zodpovednosť za hrubé porušovanie medzinárodného práva, ľudských práv a základných slobôd. Vyplýva to z Bezpečnostnej stratégie SR. Tá je výsledkom spoločnej práce ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy spolu s Kanceláriou prezidenta SR.

Z dokumentu zároveň vyplýva, že Slovensko bude podporovať aj zásadné posilnenie a zefektívnenie Spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ a Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky v zmysle záujmu EÚ byť vplyvnejším aktérom na medzinárodnej scéne. Podporí tiež opatrenia na zvýšenie akcieschopnosti EÚ v oblasti bezpečnosti a obrany. „Účasť v Stálej štruktúrovanej spolupráci (PESCO) Slovenská republika aktívne využije na budovanie vojenských spôsobilostí potrebných pre posilňovanie európskeho piliera transatlantickej bezpečnosti a obrany,“ uvádza sa v stratégii.

Podľa materiálu sa bude SR naďalej zúčastňovať na operáciách a misiách pod vedením EÚ a podporovať budovanie bezpečnostných a obranných spôsobilostí partnerských štátov, predovšetkým vo východnom a južnom susedstve. V Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) sa bude Slovensko zasadzovať za dodržiavanie a rozvoj existujúcich opatrení na budovanie dôvery a bezpečnosti, tiež aj režimu kontroly konvenčných ozbrojených síl v Európe. „Berúc do úvahy komplexný prístup k bezpečnosti zo strany OBSE bude Slovenská republika podporovať aj rozvoj ekonomickej spolupráce,“ priblížil dokument s tým, že SR bude podporovať aj zásady právneho štátu, ochranu ľudských práv či zabezpečenie dostatočných kapacít OBSE potrebných na predchádzanie, monitorovanie a riešenie konfliktov.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.