KORČOK: ZÁUJEM O ZINTENZÍVNENIE SPOLUPRÁCE S IZRAELOM JE OBOJSTRANNÝ

V rozhovore ministri prediskutovali aj možnosti zintenzívnenia vzájomného politického dialógu vrátane plánovania a prípravy návštev na úrovni najvyšších ústavných činiteľov na Slovensko a do Izraela. 

Foto TASR
Dátum 16.12.2020

BRATISLAVA 16. decembra (TASR/extraplus.sk) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok v stredu 16. decembra 2020 telefonoval s ministrom zahraničných vecí Izraelského štátu Gabrielom Aškenazim. Partneri prerokovali aktuálne otázky bilaterálnych vzťahov a potvrdili obojstranný záujem o upevňovanie dlhodobého partnerstva a prehĺbenie vzájomnej spolupráce.
      
"Slovenská republika má záujem budovať a rozvíjať priateľské vzťahy s Izraelom opierajúce sa o spoločne zdieľané hodnoty demokracie, slobody, tolerancie a spoločnej historickej pamäte. Rovnako máme záujem o úspešný rozvoj spolupráce a realizáciu projektov v oblastiach inovácií, obchodnej výmeny, kultúry a cestovného ruchu," uviedol minister Korčok a doplnil, že rezort diplomacie plánuje budúci rok uskutočniť projekt Rok slovenského dizajnu a jednou z partnerských krajín bude aj Izrael.

      
V rozhovore ministri prediskutovali aj možnosti zintenzívnenia vzájomného politického dialógu vrátane plánovania a prípravy návštev na úrovni najvyšších ústavných činiteľov na Slovensko a do Izraela. Partneri prediskutovali aj aktuálne zahraničnopolitické dianie s dôrazom na región Blízkeho a stredného východu, ako aj vzťahy medzi EÚ a Izraelom. Poukázali na význam boja proti antisemitizmu a radikalizmu v Európe, pričom za dôležité v tomto kontexte považujú medzinárodné pripomínanie holokaustu.
      
"Vyzdvihol som význam podpísania Abrahámskych dohôd a zablahoželal izraelskému ministrovi zahraničných vecí k obnoveniu a nadviazaniu oficiálnych diplomatických stykov Izraelského štátu s radom arabských a moslimských krajín. Verím, že tento historický diplomatický úspech prispeje aj posilneniu dialógu, regionálnej stability a k dvojštátnemu riešeniu budúcich vzťahov medzi Izraelom a Palestínou," uviedol šéf slovenskej diplomacie.
      
V ďalšej časti rozhovoru ministri zahraničných vecí SR a Izraela sa zhodli na potrebe finalizácie a prípravy na podpis niekoľkých dvojstranných dohôd a memoránd, ktoré umožnia posilniť naše kontakty a výmeny v oblastiach dopravy, turistiky a študentských výmen. Ministri sa vzájomne informovali aj o prijímaných opatreniach vlád našich krajín na zastavenie šírenia pandémie spôsobenej COVID-19.
      
V tomto roku si pripomíname 30. výročie obnovenia diplomatických stykov medzi Slovenskom (predtým Československom/ČSFR) a Izraelom. Počas novej etapy vzájomných vzťahov sa podarilo vybudovať široký rámec spolupráce v obchodno-ekonomickej, akademickej, vedecko-výskumnej a kultúrnej oblasti. V Izraeli žije a pracuje viac než desaťtisíc občanov SR, niekoľko stovák občanov Izraela úspešne študuje na vysokých školách na Slovensku. Vzájomná spolupráca prebieha aj na úrovni vlád, parlamentov, ministerstiev, ako aj mimovládnej sféry.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.