KORONAVÍRUS - NÁSTROJ PROPAGANDY NA OBMEDZOVANIE SLOBODY

Covid-19 nemá väčšiu úmrtnosť než bežná chrípka, ale zatvárajú sa kvôli nemu hranice, krachujú podniky a obmedzujú sa ľudia. Je to v poriadku? Václav Klaus s kolegami zo svojho inštitútu varuje pred nedomysleným následkami všetkých razantných opatrení, ktoré pod vplyvom politikov a médií väčšina ľudí zatiaľ s pochopením prijíma.

Foto TASR/MICHAL SVÍTOK
Dátum 01.04.2020

Nemožno prijať zdravotnícky či medicínsky absolutizmus

Vysloviť dnes túto vetu je značne riskantné. Sme si toho vedomí. Autori takéhoto výroku sa takmer automaticky dostávajú medzi "popieračov", medzi tých, ktorí bezohľadne a nezodpovedne popierajú nebezpečenstvo súčasnej epidémie. Dostávame sa tým takmer medzi popieračov holokaustu, čo je téma, pri ktorej býva slovo popierač najčastejšie používané.

Žiadne "popieračstvo", či miernejšie povedané, žiadna bagatelizácia nebezpečenstva koronavírusovej pandémie v tomto našom výroku obsiahnutá nie je. Nechceme karikovať tento problém parafrázou známeho výroku, že vojna je tak vážna vec, že ​​sa nesmie ponechať generálom, a že sa preto epidémia - z rovnakého dôvodu - nesmie ponechať len doktorom. Tento výrok však podstatu problému do istej miery vystihuje. Nesmie zvíťaziť jeden, hoci odborný postoj. Pre zdravotnícky či medicínsky absolutizmus, ktorý občas prezentujú aj niektorí naši vládni politici, je najlepšie všetko zastaviť, zakázať, uvrhnúť do absolútnej karantény, čo - pri všetkom, čo o chorobe Covid-19 vieme - je absolútne neprijateľné.
 
Koronavírus spôsobujúci túto chorobu je určite nebezpečný, vyvoláva mnoho ľudských tragédií a vedie k veľkému množstvu úmrtí, ale relatívna nebezpečnosť tohto koronavírusu - v porovnaní s radom ďalších chorôb a zdravotných rizík pre obyvateľov našej krajiny i celej planéty - nie je mimoriadne vysoká.
 
Tento výrok môžu niektorí opäť považovať za nezodpovedný výrok. Nevymysleli sme si ho však my sami. Čítame hŕbu veľmi kvalitných medicínskych hodnotenie "relatívnej nebezpečnosti" tejto choroby, okrem iného Prácu profesora Ioannidisa zo Stanfordskej univerzity alebo doktora Katza z Yale, ale zostaňme doma, nejde o súťaž v našej sčítanosť.
 
Závažné čísla

Jeden z našich špičkových odborníkov, profesor Pavel Kolář, uvádza vo svojom článku, že "vo vekovej skupine do 65 rokov má toto ochorenie približne rovnakú úmrtnosť ako chrípka" a že mladší ľudia s touto diagnózou ani nemusí chodiť k lekárovi - mali by sa liečiť bežnými prostriedkami sami doma. Píše ďalej i to, že "98% z tisíc mŕtvych v Taliansku boli ľudia starší 67 rokov s ochorením pľúc, srdca, vysokým krvným tlakom či cukrovkou". Z toho samozrejme nevyplýva, že by práve teraz museli zomrieť (dodajme, že Taliansko má dlhodobo trojnásobný výskyt pľúcnych ochorení ako zvyšok Európy).
 
Nejde len o Taliansko. Inštitút preventívnej medicíny pri univerzite v Berne urobil veľkú štúdiu epidémie v čínskej provincii Hubei za obdobie január - február 2020 a dospel k nasledujúcim číslam: úmrtnosť Covidu-19 je vo vekovom rozmedzí 0-9 rokov 0,01%, v rozmedzí 10-19 rokov 0,02%, v rozmedzí 20-29 rokmi 0,09%, pre 30-ročné 0,18%, pre 40 ročné 0,4%, pre 50-ročnej 1,3%, vo vekovom rozmedzí 60-69 rokov 4,6%, v rokoch 70-79 veku 9,8% a pre staršie ako 80 rokov 18%. To nie sú čísla, nad ktorými by sme sa mohli radovať, ale významnú výpoveď o relatívnej nebezpečnosti poskytujú.

Takmer neuveriteľným sa nám zdá byť aj to, že sa u nás podľa oficiálnych štatistík do dnešného dňa uzdravilo len 11 ľudí, zatiaľ čo "na celom svete je už takmer 100 tisíc uzdravených prípadov, a to iba tých oficiálne zistených, pretože tých, ktorí sa z choroby uzdravili, je oveľa viac ", uviedol pred niekoľkými dňami profesor Kolář.
 
Propagácia choroby

Iste je možné vyberať aj iné dáta (a aj my ich poznáme), ale všeobecný pocit vo verejnosti je kvôli politikom a médiám úplne iný. Pandémia koronavírusu ukázala veľmi nebezpečnú silu pôsobenia médií (navyše online médií fungujúcich 24 hodín denne) na strane jednej a akčných, pobyt na televíznej obrazovke maximalizujúcich politikov na strane druhej. Smie táto pandémia vďaka mimoriadnej "propagáciu" tejto choroby médiami a politiky zastaviť aktivity miliárd ľudí, a tým aj fungovanie ekonomiky celého sveta?
 
Možno stojí za to doplniť širší kontext podľa veľmi spoľahlivého servera Worldometers.info. Do dnešného dňa v tomto roku vo svete zomrelo:
 
117 761 ľudí na sezónne chrípku;
237 608 ľudí v dôsledku malárie;
407 222 ľudí na komplikácie spôsobené HIV/AIDS;
327 002 ľudí pri automobilových nehodách;
1 989 528 ľudí na ťažkosti spôsobené rakovinou;
1 841 315 detí do päť rokov;
74 875 matiek pri pôrode;
259 767 ľudí spáchalo samovraždu.
Je to ďaleko viac než koľko je obetí koronavírusu Sars-Co-2.
 
My, ekonómovia, neakceptujeme nešpecifikovaný či neštruktúrovaný princíp predbežnej opatrnosti (pretože ten môže "obhájiť" či ospravedlniť čokoľvek) a trváme na svojom kľúčovom prístupe, ktorým je cost-benefit analysis, čiže porovnávanie nákladov a výnosov (či efektov). Musí byť používaný vždy.
 
Zásadne odmietame nezodpovedné výzvy k masovému zastavovaniu práce českých podnikov a firiem. Zásadne odmietame masové obmedzovanie ľudskej slobody zneužívaním dát mobilných telefónov či platobných kariet (či navigáciou v autách atď.). Nedokážeme si predstaviť, ako citlivo bude ten či onen úradník zaobchádzať s týmito osobnými údajmi, ako budú skladované, v akom časovom horizonte sa zmažú a ako demokraticky bude prebiehať ich využívania.
 
Tým len pripomíname a opakujeme náš pätnásť rokov starý názor, ktorý sme vyslovovali proti extenzívnemu používaniu policajných odposluchov. Argument, že kto nemá čo skrývať, nemá proti tomu protestovať, nie je v slobodnej spoločnosti prijateľný (poznamenajme, že ide o väčšinový, nie jednomyseľný názor nášho pracovného kolektívu.) Zásadne odmietame vyhrážky úradov kvôli tomu, že ľudia idú do parku alebo do prímestského lesa. Stále dokola opakované heslo "musí sa urobiť všetko na zastavenie vírusu" je nesmierne nebezpečným propagandistickým nástrojom k prelomovému obmedzovanie ľudskej slobody.

Ako vyzerá optimista?

Prioritou musí byť maximálne udržanie chodu ekonomiky, lebo ten je predpokladom dlhodobej možnosti zabezpečovať na patričnej úrovni ochranu ľudského zdravia. Je nevyhnutné zodpovedne vážiť protikladné ciele a ako výsledok nájsť a zvoliť optimálnu bod ich kombinácie. Zabezpečenie chodu hospodárstva je predpokladom udržania dnešný (alebo tej dnešnej podobné) životnej úrovne a dnešných nárokov modernej "nárokové spoločnosti", v ktorej nárok predbieha vytvorenie predpokladov pre možnosť jeho uspokojenie.
 
Alebo nám časť dnešných politikov a mediálnych mágov chce povedať, že je spoločnosť pripravená na zníženie týchto nárokov? Alebo sa snáď spoliehajú na to, že sa nároky znížia u niekoho iného než u nich samotných?
 
Absolutizmus názorov jednej skupiny politikov či jednej odbornej profesie je neprijateľný. Rôznymi obmedzeniami a rôznymi karanténami sa bojovať s koronavírusom iste môže a do istej miery aj má, ale vždy je potrebné poznať cenu, ktorú za to platíme. Či klesne ekonomika o 2%, o 20%, alebo o 40% (kedy už budú zásadne ohrozené životy miliónov ľudí a ich rodín) je veľký rozdiel. Trade-off ako u každého z nás, tak v celej spoločnosti vždy existuje. Dúfame, že si je toho naša vláda aspoň približne vedomá. Boli sme prví, kto povedal, že ekonomika môže klesnúť o 15-20% a máme len strach, či sme neboli príliš optimistickí.

Zdroj: https://www.protiproud.cz/politika/5016-exprezident-slozitost-rozhodovani-jakou-cenu-zaplatime-lekarsky-absolutismus-je-nebezpecny-jsou-jini-mrtvi-mene-nez-ti-co-podlehnou-viru-nebezpecna-sila-medii-cisla-hovori-zachranou-ke-zkaze-prulom-totality.htm

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.