KORONAVÍRUS PLNÍ PSYCHIATRICKÉ AMBULANCIE

Pandémia koronavírusu výrazne zasiahla aj psychiatriacké ambulancie. Vlani predpísali pacientom takmer o 250-tisíc balení liekov na duševné poruchy viac ako v roku pred pandémiou. Počet pacientov, ktorí vyhľadali za uplynulé dva roky odbornú pomoc, stúpol zhruba o desatinu.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 18.03.2022

Pandémia koronavírusu výrazne zasiahla aj psychiatrické ambulancie. Ako vyplýva zo štatistík zdravotnej poisťovne Dôvera, psychiatri vlani predpísali pacientom takmer o 250-tisíc balení liekov na duševné poruchy viac ako v roku pred pandémiou. Počet pacientov, ktorí vyhľadali za uplynulé dva roky odbornú pomoc, stúpol zhruba o desatinu.

„Nedá sa povedať, že sa duševný stav pacientov rapídne zhoršil. Skôr sa chronifikoval čiže prehĺbil a pribudli noví pacienti,“ vysvetlil primár psychiatrického oddelenia Nemocnice Svet zdravia Trebišov Viliam Čičvák. Príčinou je vyčerpanie vnútorných síl pri zvládaní stresu z protipandemických opatrení, zhoršenie sociálnej situácie aj neskoré vyhľadanie pomoci odborníka.

Medzi novými pacientmi pritom prevažujú ženy, ubudlo naopak detských pacientov. K poklesu mohlo podľa Čičváka prispieť dištančné vyučovanie, keďže škola je u detí obvykle najväčším stresom. Zmenila sa aj štruktúra najčastejších ochorení. Kým v roku 2019 a 2020 bola najčastejšie vykazovanou psychiatrickou diagnózou u pacientov Dôvery depresívna epizóda, vlani to už boli úzkostné poruchy.

Na návštevu psychiatrickej ambulancie pacienti nepotrebujú odporúčanie (výmenný lístok) od všeobecného lekára alebo pediatra. Z verejného zdravotného poistenia je hradená aj konzultácia u psychológa, v prípade, ak má zmluvu so zdravotnou poisťovňou.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.