KOTLEBA ODMIETA OBŽALOBU - KAUZA ŠEKY MALA PODĽA NEHO NÁRODNÝ A KRESŤANSKÝ CHARAKTER

Marian Kotleba: Odovzdal som trom rodinám šeky. Tie šeky nič nesymbolizovali, boli to reálne, skutočné charitatívne šeky a všetci tí ľudia ich dostali.

Foto 
Dátum 21.09.2020

BRATISLAVA 21. septembra (TASR/extraplus.sk) - Predseda ĽSNS Marian Kotleba odmieta obžalobu v kauze kontroverzných šekov so sumou 1488 eur a považuje ju za tendenčnú. Kotleba to uviedol počas svojej výpovede pred Špecializovaným trestným súdom (ŠTS) v Pezinku. Reagoval tak na obžalobu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorý ju podal v októbri 2019. Kotleba odovzdal kontroverzné šeky rodinám v núdzi 14. marca 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici. Číslo 1488 považuje ÚŠP aj znalci za extrémistickú symboliku.

Akcia však mala podľa Kotlebu národný a kresťanský charakter. "Odovzdal som trom rodinám šeky. Tie šeky nič nesymbolizovali, boli to reálne, skutočné charitatívne šeky a všetci tí ľudia ich dostali," uviedol pred samosudkyňou ŠTS Kotleba. Darovanie šekov v rámci charitatívnej akcie aj s takouto sumou nie je podľa Kotlebu trestným činom. Prokurátor je podľa jeho názoru v dôkaznej núdzi. Súd sa v pondelok dopoludnia zaoberal čítaním listinných dôkazov okrem mediálnych výstupov, aj častí stanov parlamentnej strany a volebného programu. Išlo o časti programu, kde ĽSNS deklarovala svoje zámery, postupy voči rómskemu etniku, čiernym stavbám a príchodu imigrantov. Čítali sa zámery ĽSNS na obranu hraníc SR, stiahnutie slovenských vojakov zo zahraničných misií či zabránenie príchodu čo "len jedného imigranta na Slovensko" a "vystúpenia Slovenska zo zločineckej organizácie NATO." 

Kotleba kritizoval, že sa čítali pred súdom len vybrané časti z volebného programu strany. Podľa neho podstatná časť dôkazov bola odignorovaná. "Nie je to rovnomerné a rovnovážne," povedal Kotleba. Na prvých pojednávaniach v kauze český znalec z oblasti nacizmu, fašizmu a neonacizmu Jan Uhlíř potvrdil, že číslo 1488 je notoricky známa šifra. Číslo 14 je považované za neonacistickú šifru nadväzujúcu na slová pravicového teroristu Davida Lana o zabezpečení budúcnosti pre "biele deti". "Kto sa na ňu odvoláva, jednoznačne súhlasí s jej rasistickým podtextom," uviedol znalec. Číslo 88 má znamenať ôsme písmeno v abecede, čiže HH. To symbolizuje nemecký nacistický pozdrav Heil Hitler. "Každý, kto používa túto skratku, ju používa s vedomím, že náz

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.