KOTLEBOVCI VERZUS PENTA

Milan Uhrík pôjde v šľapajach Jána Kuciaka

Foto TASR/HENRICH MIŠOVIČ
Dátum 23.02.2020

Poslanec Európskeho parlamentu Milan Uhrík za stranu Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko podal v piatok 21. februára dve trestné oznámenia na skupinu PENTA pre závažné podozrenie z neoprávneného poberania štátnych dotácií a eurofondov finančnou skupinou cez firmu MECOM GROUP, s. r. o., v celkovej výške takmer 1 milión eur. Zjednodušene povedané, ide o podozrenie z tunelovania eurodotácií a štátnych fondov.

Ako povedal europoslanec Milan Uhrík, zmluvy a pofidérne dodatky k týmto dotáciám podpisoval štátny úradník Ľubomír Partika, známy svojím nadštandardne luxusným životom a dovolenkami v Dubaji. Tohto úradníka v roku 2016 pre závažné podozrenia pri prideľovaní štátnych dotácií v Poľnohospodárskej platobnej agentúre vyhodili. Ako informoval týždenník Plus 7 dní, tento úradník žil na vysokej nohe a disponuje v bratislavskej mestskej časti Rusovce honosnou vilou, ktorej samotná rozloha je tristodvanásť štvorcových metrov.

„Týmito materiálmi sa pred zavraždením preukázateľne zaoberal aj novinár Ján Kuciak. Žiaľ, tieto kauzy už nestihol dotiahnuť do konca,“ uzavrel svoje oznámenie europoslanec za ĽS Naše Slovensko.

Materiálov o korupčnej činnosti zlodejov (aj z Penty) je údajne tona a ĽS Naše Slovensko ich bude postupne zverejňovať spolu s podávaním trestných oznámení.

Zahmlený zrak štátnych úradníkov

V prvom prípade ide o dotáciu vo výške sedemstotisíc eur, ktoré získala penťácka firma MECOM od Štátnej poľnohospodárskej platobnej agentúry v úplne zjavnom a evidentnom rozpore s podmienkami poskytovania týchto dotácií. Vytunelovaná penťácka firma MECOM okrem toho, že neplatí dane, uviedla do zmluvy nepravdivé vyhlásenia o tom, že sa nachádza v obrovských problémoch a že sa topí v dlhoch. „Predstavitelia Štátnej poľnohospodárskej platobnej agentúry si však toto zavádzanie akosi podozrivo nevšimli,“ uvádza europoslanec Uhrík.

„V druhom prípade išlo o štátnu dotáciu vo výške 214-tisíc eur. Túto druhú zmluvu Penta s Poľnohospodárskou platobnou agentúrou podpísali po termíne veľmi pofidérny dodatok, ktorým sa snažili prekryť to, že už nespĺňajú podmienky na získanie tejto štátnej dotácie. „Štátni úradníci mali zase raz akosi zahmlený zrak,“ dodáva Milan Uhrík na margo druhej kauzy.

Dokopy ide o viac ako 900-tisíc eur, ktoré podľa Uhríka doslova vytunelovali Haščákove firmy zo štátneho rozpočtu a z eurofondov. Zaujímavé je, že štátny úradník Ľubomír Partika, ktorý s „penťákmi“ tieto zmluvy podpisoval, bol zhodou okolností v tom istom roku na luxusnej dovolenke v Dubaji. „Nuž, asi si to nejak zaslúžil,“ dodáva Uhrík.

Korupciou zamorené Slovensko 

„O tom, že sa ide o závažné korupčné prípady, svedčí tiež to, že sa im pred zastrelením venoval aj Ján Kuciak. Ten Kuciak, na ktorého hrobe dnes morbídne tancujú rôzne politické hyeny a teatrálne sa pretekajú, kto zapáli väčšiu sviečku. To sa mi priam bridí! Jediné, čo má význam, sú naozajstné činy – pokračovanie v boji proti tej špine oligarchie a korupcie, ktorá zamorila celé Slovensko,“ uviedol Milan Uhrík.

Stanislav Žiaran, ktorý dodával novinárovi Kuciakovi závažné informácie, povedal: „Ján Kuciak bol jediný novinár, ktorý bol ochotný písať o finančných skupinách, o tom, ako sa v našom štáte kradne. Odo mňa a mojich spolupracovníkov dostal, ako sám napísal, tonu materiálov, týkajúcich sa zlodejín a krádeží finančných skupín v našej krajine.“

Viac informácií vo videu, ktoré je voľne dostupné tu: 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.