KRAJČÍ: OTVÁRAME TERMÍNY, OČKOVAŤ SA MÔŽU ĽUDIA NAD 60 ROKOV

Minister zdravotníctva informoval, že veková hranica pre očkovanie vakcínou Astra Zeneca sa zvýšila a údajne je bezpečná aj pre osoby do 70 rokov.

Foto sita/brANISLAV BIBEL
Dátum 07.03.2021

Minister zdravotníctva Marek Krajčí na sociálnej sieti oznámil, že sa otvárajú termíny na očkovanie pre ľudí vo vekovej kategórii 60-70 rokov vakcínou AstraZeneca, ktorú mohli dovtedy používať len ľudia do 55 rokov.

"Ochrana zdravia našich najstarších občanov je mojou absolútnou prioritou. Vzhľadom na nové publikované informácie o účinnosti a bezpečnosti vakcíny od konzorcia AstraZeneca a Oxfordská univerzita na osobách starších ako 55 rokov, som minulý týždeň požiadal konzílium odborníkov, aby schválilo používanie vakcíny od AstraZeneca pre ľudí až do 70 rokov. Som rád, že konzílium mojej žiadosti vyhovelo, v prípade vážnejších zdravotných obtiaží však doporučuje záujemcovi o očkovanie posúdenie jeho zdravotného stavu praktickým lekárom. Dnes ministerstvo otvorilo 11-tisíc termínov pre prvoočokovancov v kategórii od 60-70 rokov. Tieto termíny sa rozchytali v priebehu niekoľkých hodín," uviedol.

Zároveň informoval, že všetci záujemcovia nad 70 rokov budú očkovaní vakcínami od firiem Pfizer/BioNTech alebo Moderna. "Ešte dnes večer sa otvorí na najbližší týždeň približne 13-tisíc termínov na očkovanie pre seniorov nad 70 rokov vakcínou od spoločnosti Pfizer/BioNTech. Žiaľ, akútny nedostatok vakcín nám neumožňuje otvoriť viac termínov a preto prosím o pochopenie. Predpokladám, že otvorené termíny budú veľmi rýchlo obsadené. V priebehu budúceho týždňa sa okrem prihlásených prvoočkovancov budú očkovať aj klienti zariadení sociálnej starostlivosti a ľudia, ktorí majú dostať druhú dávku vakcíny. Ďalšie termíny na očkovanie seniorov budeme otvárať na ďalší týždeň od 15.3. podľa toho, ako k nám budú prichádzať dodávky vakcín od výrobcov. Malo by ich byť určite viac, nakoľko EK nám avizuje extra dodávku 100.000 vakcín. Pôjde však len o pôžičku, ktorú budeme musieť v apríli vrátiť. Zároveň zajtra preberieme v Bojniciach aj dar od Francúzskej vlády, 15.000 vakcín AstraZeneca," informoval Krajčí na Facebooku. 

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.