KRAJČÍ: POZITÍVNE TESTOVANÍ ĽUDIA BUDÚ VYČLENENÍ ZO SPOLOČNOSTI

AKTUALIZOVANÉ: Ak sa nezúčastníte celoplošného testovania budete musieť ísť zrejme do domácej karantény. Pokiaľ ju porušíte, budete čeliť pokute. Pre ľudí, ktorí sa nezúčastnia testovania bude de facto platiť zákaz vychádzania.

Foto TASR
Dátum 20.10.2020

BRATISLAVA 20. októbra (SITA/extraplus.sk) - Celoplošné testovanie bude s veľkou pravdepodobnosťou dobrovoľné. Na tlačovej besede to povedal predseda vlády Igor Matovič s tým, že sa touto témou zaoberala koaličná rada. Ako uviedol, ak sa občania nepreukážu testom, či už zo štátneho testovania alebo súkromného, budú musieť nasledujúcich desať dní zostať v karanténe.

Ozbrojené sily SR už podľa premiéra na pláne celoplošného testovania pracujú. Ideálne by bolo podľa neho robiť odbery v exteriéri, administratíva však už môže prebehnúť vo vnútri. Nie je preto potrebné na každom odberovom mieste stavať veľký vojenský stan.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí požiadal zdravotníkov, aby pri celoplošnom testovaní pomohli. Potrební budú už cez najbližší víkend pri pilotnom testovaní v okresoch Dolný Kubín a Bardejov. "Ďalšie dva víkendy po sebe budeme potrebovať zdravotníkov po celom Slovensku," povedal Krajčí. Rezort už na stránke korona.gov.sk umožnil zdravotníkom zaregistrovať sa. Prihlásiť sa môžu taktiež študenti lekárskych fakúlt, ošetrovateľstva a urgentnej medicíny. Zároveň si môžu zvoliť, či budú pomáhať priamo pri odberoch, alebo vyhodnocovaní týchto výsledkov a taktiež, v ktorých dňoch aj okresoch.

Ako konštatoval premiér, armáda niektoré menšie obvody zo šesťtisíc volebných miestností zlúčila. Odberných miest bude približne päťtisíc. Ideálne podľa Matoviča je, aby sa zdravotníci mohli pri odberoch striedať, do jedného odberového miesta sú teda potrební štyria pracovníci. Na odberových miestach bude preto potrebných 20-tisíc zdravotníkov. "Na Slovensku máme približne 88-tisícovú armádu zdravotníckych pracovníkov. Verím, že sa nájde 20-tisíc z nich, ktorí môžu pomôcť," doplnil minister zdravotníctva. Odmena pre zdravotníkov bude sedem eur na hodinu plus rizikový príplatok. Ten bude vypočítaný podľa počtu pozitívne testovaných v danom odberovom mieste. "Ľudia, ktorí budú robiť výtery z nosohltanu, budú mať príplatok 20 eur za jeden pozitívny prípad," dodal predseda vlády.

Celoplošné testovanie na Slovensku je podľa ministra zdravotníctva vízia, ako zastaviť šírenie ochorenia COVID-19 ešte predtým, ako by naše zdravotníctvo čelilo bezprecedentnému kolapsu. "Verím, že v tejto situácii, ktorá je kľúčovou pre zvládnutie pandémie na Slovensku, sa zomkneme ako národ a spoločnými silami dokážeme zastaviť šírenie tohto vírusu," povedal Marek Krajčí. Premiér doplnil, že počas tlačovej konferencie sa na celoplošné testovanie prihlásilo už 465 zdravotníkov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.