KRAJČÍ VYZVAL NA MASÍVNE TESTOVANIE AJ ZAOČKOVANÝCH ĽUDÍ

Za veľký problém pri tretej vlne označil premorenie v školách. Hovorí, že záujem rodičov o testy bol enormný, no ministerstvo školstva im takéto testovanie v podstate neumožnilo.

Foto TASR/JAROSLAV NOVÁK
Dátum 17.10.2021

Exminister zdravotníctva a poslanec za OĽaNO Marek Krajčí v rozhovore pre HNtelevíziu upozorňuje, že nárast prípadov je u nás v porovnaní s inými krajinami rýchly. Kritizoval najmä zlyhanie v rezorte školstva na začiatku roka. „Jedna z vecí, o ktorej sa už hovorilo aj v Česku, ale aj v iných krajinách, je, že sa viac dbalo na to, aby sa zachytil ten zárast tretej vlny práve v školách. My sme tie antigénové testy mali nakúpené.“ Hovorí, že záujem rodičov o testy bol enormný, no ministerstvo školstva im takéto testovanie v podstate neumožnilo, keďže distribúcia testov začala neskoro. „Aj to prihlasovanie bolo také, myslím, že v niektorých prípadoch mali rodičia len dva dni na to, aby sa rozhodli a do Edupageu zapísali svoj záujem.“

Domnieva sa, že sa zrejme rezignovalo na trasovanie kontaktov. Môže to byť preto, že nemá až taký zmysel, keďže delta variant sa šíri rýchlo a kontakty sa ťažšie dohľadávajú. „Je zvláštne, že pri dvetisíc pozitívnych máme také malé množstvo testov.“

Pomôcť by malo testovanie antigénovými testami pri vstupe na akékoľvek podujatie, do nemocnice či inam. Testovať by sa, ako dodáva, mali aj zaočkovaní. „Tí, čo sa nenechajú zaočkovať, je to ich veľký problém, oni sa rozhodli, že sa chcú s tým vysporiadať s vlastnou imunitou, je to ich rozhodnutie. Ale keď hovoríme o rizikových ľuďoch, tak tam je to zodpovednosť aj nás ostatných.“ Vysvetľoval aj svoj nedávny výrok o tom, že by sa malo zvážiť ďalšie celoplošné testovanie. Tvrdí, že nemyslel testovanie, ktoré sme si za jeden víkend vyskúšali všetci. Hovorí, že myslel na masové testovanie, na ktoré by sme mali využívať hlavne samotesty.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.