KRAJNIAK: VLÁDA A PARLAMENT STRATIA ZMYSEL, AK NEDOKÁŽU POMÁHAŤ ĽUĎOM

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR je však presvedčený, že koalícii sa podarí schváliť rozpočet na budúci rok minimálne "v nejakej forme".

Foto SITA/MARTIN MEDňanský
Dátum 24.09.2022

Fungovanie súčasnej vlády i parlamentu má zmysel dovtedy, kým dokážu pomáhať ľuďom. Ak akýmikoľvek obštrukciami táto schopnosť zmizne, nemá význam pokračovať. V rozhlasovej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) uviedol na otázku, či koalícia dovládne do riadnych volieb. Exminister práce, podpredseda Výboru Národnej rady SR pre sociálne veci Ján Richter (Smer-SD) si myslí, že najlepším riešením pre Slovensko sú v súčasnej situácii predčasné voľby.

"Naše fungovanie, vlády i parlamentu bez ohľadu na to, či sme koalícia alebo opozícia, je zmysluplné dovtedy, kým dokážeme pomáhať ľuďom. Keď to prestane fungovať, tak to treba rozpustiť," povedal Krajniak v súvislosti so situáciou, do ktorej sa dostala menšinová vláda pri prijímaní zákonov v parlamente. Minister je však presvedčený, že koalícii sa podarí schváliť rozpočet na budúci rok minimálne "v nejakej forme". Krajniak pritom poukazuje na to, že bez prijatého rozpočtu sa nebudú dať realizovať schválené opatrenia. "V provizóriu nebude možné vyplácať prostriedky v rámci protiinflačnej pomoci, nebude možné zvyšovať dôchodky," upozornil.

Richter poukázal na to, že "kto chce vládnuť, musí mať takú podporu, aby sa rozpočet schválil". S prihliadnutím na to, čo sa momentálne v zákonodarnom zbore deje, to však vidí ako veľkú otázku. "Dostali sme sa do stavu, keď tzv. nová koalícia zablokuje parlament kedykoľvek, keď chce, takto to ale nemôže pokračovať," zdôraznil Richter. Mieni, že súčasná situácia je odrazom vojny medzi OĽANO a SaS, ktorá sa z vlády presunula do Národnej rady SR. "Za týchto okolností by bolo najlepšie, nie pre opozíciu, ale Slovensko ako také, ak by boli predčasné voľby a moci sa ujali tí, čo to vedia robiť a sú ochotní do toho ísť, bez ohľadu na to, či sú z koalície alebo opozície," povedal Richter.
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.