KRČMÉRY: TANCUJEME NA TENKOM ĽADE, OMIKRON NIE JE BEZVÝZNAMNÁ CHOROBA!

Podľa infektológa Vladimíra Krčméryho čaká Slovensko o pár týždňov veľké uvoľňovanie protipandemických opatrení. Dodáva však, že to neznamená aj koniec pandémie a Slovensko majú po lete zasiahnuť ešte ďalšie dve epidémie. 

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 14.02.2022

Odborník na tropickú medicínu a infektológ Vladimír Krčméry tvrdí, že Slovensko o pár týždňov čaká veľké uvoľňovanie protipandemických opatrení. Dodáva však, že to neznamená aj koniec pandémie a Slovensko majú po lete zasiahnuť ešte ďalšie dve epidémie. 

V rozhovore pre TVnoviny.sk uviedol, že v priebehu septembra a októbra 2022 zasiahnu Slovensko a celý svet ešte dve epidémie, keďže na svete je množstvo štátov, ktoré sú doslova liahňou pre nové varianty COVID-19. Sú to najmä oblasti kde je vysoká HIV pozitivita a ľuďom chýba imunita. 

,,Ak nedosiahneme zaočkovanosť aj na týchto miestach a na celom svete nebude aspoň 70 až 80-percentná, musíme počítať s novými variantami koronavírusu," tvrdí Krčméry.

,,Do budúcna musíme počítať aj s inými vlnami vírusových ochorení, ako napríklad zoonotická chrípka, ktorá má pôvod u zvierat. Globalizácia je veľká, hustota populácie tiež," obáva sa Krčméry.

Podľa Krčméry je riskantné uvoľňovať zatiaľ protipandemické opatrenia, ale podľa neho problémy okolo kolapsu hospodárstva prevýšili riziko z infekcie. Tvrdí, že tancujeme na tenkom ľade a treba si pripomínať, že ani omikron nie je bezvýznamná choroba. 


,,Vyzerá to tak, že koncom marca prístupu aj Slovensko k úplnemu uvoľneniu a možno aj skôr a všetci sa z toho tešíme. Myslím si, že leto bude prirodzené a normálne a že rúška budeme nosiť iba v určitých prípadoch," myslí si Krčméry.

Podľa Krčméryho je dôležité strážiť hranice. ,,Slovensko to zvládlo v prvej vlne, a preto sme mali takú dobrú situáciu. Predchádzajúca aj súčasná vláda dbali na to, že sme mali nielen strážené hranice, ale aj povinnú štátnu karanténu," hovorí.

,,O dva týždne príde na Slovensko nová proteínová vakcína, bez genetickej technológie, ktorá by mohla ľudí zaujať a tak by sme mohli očkovanosť zvýšiť," dodáva Krčméry. 

,,Ak je choroba vykreslená ako nevinná, ľudia sami prestávajú dodržiavať opatrenia. To sa deje u nás. Niektorí majú pocit, že zomiera málo ľudí. Je pravdou, že máme 10 až 20 obetí denne a bývalo ich 100 až 200. No je potrebné pozrieť sa na ostatné krajiny a napríklad prvú vlnu. Vtedy u nás podľahlo COVID-u minimum ľudí, v Taliansku ich bolo obrovské množstvo. Pokiaľ bude atmosféra taká, že sa nič nedeje, ľudia sa, samozrejme, nebudú chcieť očkovať," uzavrel infektológ.

Celý rozhovor s Vladimírom Krčmérym

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.