KRČMÉRY VARUJE PRED MOŽNÝM VZNIKOM NOVEJ EPIDÉMIE, KTORÁ BUDE KOMBINÁCIOU CHRÍPKY A KORONAVÍRUSU

Alpha Medical: Takmer jedno percento z 10.100 testovaných prekonalo Covid-19. Krčméry hovorí, že vďaka testovaniu vieme odhadnúť, ako sa bude šírenie vírusu vyvíjať.

Foto TASR
Dátum 09.09.2020

BRATISLAVA 9. septembra- (TASR/webnoviny.sk/extraplus.sk) - Testovanie na protilátky na ochorenie Covid-19 odhalilo, že takmer jedno percento z 10.100 testovaných prekonalo ochorenie spôsobené novým koronavírusom. V utorok na tlačovej konferencii to uviedol generálny riaditeľ laboratórnej spoločnosti Alpha Medical Peter Lednický.

Výsledky laboratórnych testov sú z obdobia od 16. júna do 7. septembra, v rámci preventívnych prehliadok ich bezplatne absolvovali poistenci Dôvera zdravotná poisťovňa. "Fakt, že distribúcia ochorenia medzi obyvateľstvom bola zatiaľ na úrovni necelého jedného percenta, nahráva scenáru, že druhá vlna koronavírusu bude oveľa silnejšia," myslí si Lednický, pričom podotkol, že miera pozitívne testovaných bola vyššia u starších ľudí.Testovanie na protilátky laboratórnou metódou je podľa neho vhodné realizovať od 14. dňa po prepuknutí ochorenia Covid-19. "Prebiehajú vedecké diskusie, po akú dobu protilátky v tele pretrvávajú. Všeobecný konsenzus je, že v tele pretrvávajú tri až štyri mesiace," skonštatoval Lednický, podľa ktorého výsledky testovania ukázali, že 41 percent z pozitívne testovaných pacientov malo asymptomatický priebeh ochorenia.

Podľa profesora Vladimíra Krčméryho, prednostu Mikrobiologického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, sa momentálne nachádzame v druhej vlne epidémie. „Máme prvú časť druhej vlny za sebou, tú tlejúcu chorobu, a teraz sme v druhej časti druhej vlny,“ hovorí o aktuálnej fáze Krčméry. Podľa neho sme „v polovici, vyhrať nemôžeme, ale môžeme vybojovať remízu a zabezpečiť, aby neprešla druhá vlna do novej epidémie.“

Ako zdôraznil, na jeseň stúpnu počty ľudí s klasickými respiračnými ochoreniami a varuje pred možným vznikom novej epidémie, ktorá bude kombináciou chrípky a koronavírusu. Vďaka testovaniu vieme odhadnúť, ako sa bude šírenie vírusu vyvíjať. Podľa Krčméryho odhalilo napríklad aj to, že veková kategória doteraz pozitívne testovaných sa na Slovensku netýkala detí a mládeže, ale predovšetkým pacientov po 40-tke, dokonca po 60-tke, ktorí mali percento protilátok najvyššie.

Pokiaľ chceme vrcholnú fázu druhej vlny spomaliť, mali by sme oddialiť niektoré typicky septembrové udalosti, hovorí Krčméry. Ide napríklad o reguláciu návštevnosti škôl či posunutie začiatku semestra a využitie online výučby, aby sme získali čas do významnejšieho rozšírenia infekcie v populácii. Najnebezpečnejšia udalosť, ktorá nás čaká, je „ubytovávanie študentov, či už zahraničných alebo domácich na vysokoškolských internátoch,“ upozorňuje Krčméry. Dôraz by sme podľa neho mali dávať na prevenciu, a v prípade dostupnosti vakcíny aj na očkovanie – len takýmto spôsobom môžeme nad epidémiou vyhrať, myslí si Vladimír Krčméry.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.