KRČMÉRY: ZAOČKOVANÍ BUDÚ NOSIŤ RÚŠKO EŠTE TRI TÝŽDNE PO OČKOVANÍ

Krčméry: Vďaka médiám, ktoré urobili podpornú kampaň na očkovanie, dostávame denne desiatky e-mailov so žiadosťou ľudí, ktorí sa chcú zúfalo zaočkovať, aby sme im v tom pomohli.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 12.01.2021

Vladimír Krčméry sa stal prvým zaočkovaným Slovákom proti COVIDu-19. Na otázku, ako sa cíti povedal, že dostal už sedemnástu vakcínu a cíti sa tak ako predtým a lepšie ako si zaslúži. Zároveň skonštatoval, že toto bola vakcína, pri ktorej ani nemal pocit, že sa očkuje. Profesor Krčméry pre denník Nový Čas v rozsiahlom rozhovore uviedol, že ľudia musia nosiť rúška aj po prvom očkovaní a po druhom ich odporúča naďalej nosiť ešte aspoň tri týždne.

Lenka Mayerová, šéfredaktorka Extra plus

 

Profesor Krčméry nedávno povedal, že by nemal problém dať sa zaočkovať aj ruskou vakcínou Sputnik V. Ako ďalej uviedol každá vakcína, ktorá je teraz dostupná proti COVID-19, má svoje výhody a nevýhody. V Európe sa len v dvoch krajinách používa čínska vakcína SinoVac, ktorá je živou vakcínou, stačí podať jednu dávku, pretože je silná a vyvoláva robustnú reakciu vedľajších účinkov. Číňania plánujú svoju vakcínu distribuovať do štátov EÚ a USA počas roka 2021. Úplne prvou vakcínou v Európe bola práve ruská vakcína Sputnik V, ktorou sa rozsiahlo očkuje na území Ruskej federácie a dokonca niekoľko stoviek ľudí bolo ňou zaočkovaných aj v susednom Maďarsku.  Svetový odborný lekársky časopis Lancet potvrdil, že vakcína Sputink V má dobré výsledky z prvej a z druhej fázy testovania účinkov vakcíny. Dokonca vzniká rusko-britské konzorcium na výrobu spoločnej vakcíny. Nakoniec dnes už množstvo veľkých krajín očkuje Sputnikom V a jej účinnosť je 91,4 percenta.  Sputnikom V očkujú občanov Ruskej federácie, Bieloruska, Srbska, Argentíny či Bolívie. Otestovali ju v Brazílii, ktorá začína s jej výrobou a bude distribuovaná do krajín Latinskej Ameriky. V súčasnosti si ju objednala Venezuela a Mexiko.    

ČÍTAJTE TIEŽ: JARČUŠKA ODHADUJE, ŽE VAKCÍNA MÁ ÚČINOK JEDEN ROK

Zároveň uviedol, že ak sa dá zaočkovať len päťdesiat percent populácie, tak je to skoro zbytočné, pretože hoci zaočkovaní COVID-19 nedostanú, ale budú schopní ho prenášať. Preto je podľa neho dôležité, aby sa vytvorila kolektívna imunita. S presnosťou nevie povedať, koľko očkovanie vydrží, nateraz by mali občanov ochrániť jeden rok. Neskôr sa uvidí, či nebude potrebné očkovanie každý rok. Je potrebné rok aj dva na to, aby sme vedeli určiť presné vedľajšie účinky a najmä protilátky a ich trvácnosť. 

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 by malo chrániť aj pred novou mutáciou koronavírusu. „Tento mutant má jednu dobrú a jednu zlú vlastnosť. Tá zlá je, že má kratšiu inkubačnú dobu a rýchlejšie sa šíri. Dobrá správa je, že sa zdá, že má nižšiu mortalitu, menej zabíja. A že je menej ťažkých prípadov,“ dodal „Bude zaujímavé, ako sa Európska únia vyrovná s novou mutáciou vírusu. Očkovanie by malo chrániť aj pred ňou,“ povedal. Dodal, že dodržiavanie stanovených pravidiel a odporúčaní je dobrou prevenciou aj proti šíreniu tejto mutácie vírusu. 

ČÍTAJTE TIEŽ: KRČMÉRY: DAL BY SOM SA ZAOČKOVAŤ RUSKOU VAKCÍNOU

V súvislosti s predčasným očkovaním Dominiky Cibulkovej profesor Krčméry povedal, že ak by to bol zámer zvýšiť záujem jej fanúšikov o očkovanie, tak sa to malo tak aj komunikovať od začiatku. Nateraz sú podľa Krčméryho najdôležitejší zdravotníci, aby boli zaočkovaní, pretože tlak na nemocnice je enormný a nemôže sa stať, že v nemocniciach nebude mať kto poskytovať prvú pomoc. Krčméry by mediálne známe osoby oslovil na kampaň až v tretej etape, keď bude potrebné vzbudiť široký záujem o masívne očkovanie.  Krčméry vyslovuje mimoriadnu vďaku médiám, ktoré podľa neho pomáhajú šíriť pravdivé informácie o pandémii a o očkovaní. „Vďaka médiám, ktoré urobili podpornú kampaň na očkovanie, dostávame denne desiatky e-mailov so žiadosťou ľudí, ktorí sa chcú zúfalo zaočkovať, aby sme im v tom pomohli“, dodal na záver profesor Vladimír Krčméry.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.