KREMEĽ: NEZNEUŽÍVAME PEŠIAKOV NA ŠPIONÁŽ

Rusko odmieta obvinenia Západu, že kauzu Američana Paula Whelana používa na politické hry

Foto archív
Dátum 09.01.2019

MOSKVA 9. januára (TASR/Extra plus) - Kremeľ odmietol v stredu obvinenia Západu, že kauzu Američana Paula Whelana, zadržaného v Rusku na základe podozrenia zo špionáže, zneužíva na politické hry. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v stredu na brífingu vyhlásil, že "Rusko nikdy nepoužíva ľudí ako pešiakov v diplomatickej hre". Dodal však, že Rusko podniká kontrašpionážne aktivity proti tým, ktorí sú podozriví zo špionáže. "To sa deje pravidelne," spresnil.

Peskov takto reagoval na slová britského ministra zahraničných Jeremyho Hunta, ktorý minulý piatok vyhlásil, že Whelan, vlastniaci aj britský, írsky a kanadský pas, by nemal byť využívaný ako "pešiak v diplomatickej šachovej partii". Na stretnutí s novinármi Peskov súčasne odmietol komentovať dohady, že Whelana by sa Rusko mohlo pokúsiť vymeniť za ruskú občianku Mariju Butinovú, ktorá je v USA obvinená zo špionáže.

Whelana zadržali príslušníci ruskej Federálnej bezpečnostnej služby 28. decembra 2018 v Moskve - údajne priamo pri špionážnej misii. Ak ho v Rusku uznajú za vinného, hrozí mu desať až 20 rokov väzenia. Momentálne sa nachádza v moskovskej väznici Lefortovo. Príbuzní uviedli, že Whelan bol v Moskve, aby sa ako hosť zúčastnil na priateľovej svadbe. Rodina sa do žiadosťou o pomoc obrátila na americký Kongres, ministerstvo zahraničných vecí USA, ako aj veľvyslanectvo USA v Rusku. O prístup k zadržanému požiadali okrem toho veľvyslanectva aj ambasády Británie a Írska.