KREMEĽ V REAKCII NA ČÍNSKY PLÁN: MOMENTÁLNE NIE SÚ PODMIENKY NA MIER NA UKRAJINE

Čína zverejnila 12-bodový dokument o politickom urovnaní konfliktu na Ukrajine. Moskvu a Kyjev v ňom vyzýva, aby čo najskôr začali mierové rozhovory, a upozorňuje tiež, že v konflikte na Ukrajine nesmú byť použité jadrové zbrane. Peking sa snaží zachovávať v súvislosti s vojnou na Ukrajine nestrannú pozíciu a zároveň stále udržiavať blízke vzťahy so svojím strategickým spojencom Ruskom.

Foto SITA/AP
Dátum 27.02.2023

Kremeľ tvrdí, že v súčasnosti nie sú vytvorené podmienky na mierové riešenie konfliktu na Ukrajine. Vyjadril sa tak v reakcii na návrh Číny na politické riešenie tamojšej situácie. „Plánu našich čínskych priateľov sme venovali značnú pozornosť... zatiaľ však nevidíme naplnenú žiadnu z podmienok, ktoré sú nevyhnutné na to, aby celý tento príbeh smeroval k mieru,“ uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Peking sa snaží zachovávať v súvislosti s vojnou na Ukrajine nestrannú pozíciu a zároveň stále udržiavať blízke vzťahy so svojím strategickým spojencom Ruskom. Čína zverejnila 12-bodový dokument o politickom urovnaní konfliktu na Ukrajine. Moskvu a Kyjev v ňom vyzýva, aby čo najskôr začali mierové rozhovory, a upozorňuje tiež, že v konflikte na Ukrajine nesmú byť použité jadrové zbrane. Plán zároveň počítal s rešpektovaním územnej suverenity zúčastnených krajín.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí bezprostredne tento návrh privítalo a Číne poďakovalo za vyvinuté úsilie. Zároveň však dodalo, že akékoľvek riešenie konfliktu musí zahŕňať uznanie pripojenia štyroch ukrajinských území k Rusku. Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v uplynulom septembri dekrét, ktorým anektoval ukrajinské administratívne územia – Doneckú, Luhanskú, Chersonskú a Záporožskú oblasť. Predtým sa konali referendá o pripojení týchto územných celkov k Ruskej federácii.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že je potrebné, aby Kyjev spolupracoval s Čínou. Zároveň vyjadril presvedčenie, že iniciovať „akékoľvek mierové úsilie“ môže len krajina, ktorej územie bolo napadnuté. Čína svoj návrh na mierové riešenie zverejnila po tom, ako ju Západ obvinil, že zvažuje dodávky zbraní do Ruska. Peking tieto obvinenia však popiera.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.