KRESŤANSKO-LIBERÁLNA „ALTERNATÍVA“

PS, SPOLU a KDH sa dohodli na predvolebnej spolupráci, OĽaNO víta dohodu PS, Spolu a KDH, R. Sulík tvrdí, že koalície sú až po voľbách 

Foto 
Dátum 10.07.2019

BRATISLAVA 10. júla (TASR/Extra plus) Predstavitelia mimoparlamentných strán Progresívne Slovensko (PS), Spolu-OD a KDH uzatvorili dohodu o predvolebnej spolupráci. Informovali o tom na tlačovej konferencii, kde ju aj podpísali.Dohoda obsahuje dva konkrétne záväzky, priblížil líder Spolu-OD Miroslav Beblavý. Strany sa dohodli na vzájomnom neútočení v predvolebnej kampani. Rovnako, že ak by niektorá mala taký pocit, okamžite si to medzi sebou vysvetlia. V dohode si zakotvili aj mechanizmus zmierovacieho konania.Chcú tiež hľadať prienik v programových prioritách budúcej vlády. "Aby sme sa dohodli, čo vo vláde urobiť a hľadať cestu aj v citlivých otázkach, aby nás nerozdelili," povedal Beblavý s tým, že na niektoré veci majú rôzne názory, keďže predstavujú liberálov, konzervatívcov aj stred.

Predseda KDH Alojz Hlina avizoval, že strany sa budú neskôr snažiť aj o dohodu o povolebnej spolupráci. Ako skonštatoval, dnes urobili minimum, aby mohla vzniknúť alternatíva k súčasnej vládnej koalícii. "Ak dosiahneme dostatočný pokrok v programovej zhode, zmluvné strany sa verejne zaviažu, že budú prednostne rokovať medzi sebou aj o dohode o povolebnej spolupráci," píše sa v dokumente. 
Líder PS Michal Truban súhlasí, že bude treba veľa práce, aby sa dospelo ku kompromisom. Podľa jeho slov je každá opozičná strana vítaná na diskusiu. "V tejto dohode s Mostom-Híd nepočítame," doplnil.

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) víta všetky aktivity, ktoré prispejú k tomu, aby po parlamentných voľbách neboli vo vláde strana Smer-SD, SNS a ĽSNS. Líder SaS Richard Sulík zas hovorí o tom, že koalície vznikajú po voľbách. Reagovali tak na dohodu o predvolebnej spolupráci mimoparlamentných strán Progresívne Slovensko (PS), Spolu-OD a KDH.

„Všetko čo prispeje k tomu, aby po parlamentných voľbách nevládla ani jedna z týchto strán, je pre Slovensko prínosom,“ uviedol hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky. 
Podľa Sulíka sa koalície tvoria až po voľbách. "Ľudia rozhodnú, kto bude vo vláde a nie politici. SaS je poctivá a pripravená strana, jasne sme definovali, aké máme riešenia a vieme, s kým je možné ich presadiť. Netreba na to podpisovať dohody, treba mať dostatočnú podporu voličov," skonštatoval.
Dohoda o predvolebnej spolupráci mimoparlamentných strán Progresívne Slovensko (PS), Spolu-OD a KDH obsahuje dva konkrétne záväzky. Strany sa dohodli na vzájomnom neútočení v predvolebnej kampani. Chcú tiež hľadať prienik v programových prioritách budúcej vlády.