KRÚPA: ÚNOS VIETNAMCA SA VYŠETRUJE BEZ TOHO, ABY BOL NA SLOVENSKU NIEKTO PODOZRIVÝ

Generálny prokurátor Maroš Žilinka rozdelil vyšetrovanie do dvoch častí. Prvou časťou je, či vôbec došlo k únosu cez územie SR a druhou, či sa na ňom podieľali ústavní činitelia. „A rovno, bohorovne nám povedal, že nie je žiadne podozrenie, že sa na tom ústavní činitelia podieľali,“ povedal Juraj Krúpa.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 31.01.2023

Vyšetrovanie kauzy únosu Vietnamca, ktoré dozoruje Krajská prokuratúra v Bratislave, pokračuje bez toho, aby boli preverované podozrivé osoby na Slovensku. Skonštatoval to poslanec a šéf brannobezpečnostného výboru parlamentu Juraj Krúpa (SaS).

„To je ako vyšetrovanie únosu bez toho, aby ste vyšetrovali únoscu,“ skonštatoval Krúpa s tým, že podľa jeho názoru ide o podvádzanie verejnosti. Zároveň Krúpa pripomenul, že vyšetrovanie rozdelil generálny prokurátor Maroš Žilinka do dvoch častí. Prvou časťou je, či vôbec došlo k únosu cez územie SR a druhou, či sa na ňom podieľali ústavní činitelia. „A rovno, bohorovne nám povedal, že nie je žiadne podozrenie, že sa na tom ústavní činitelia podieľali,“ povedal Krúpa. Rovnako podľa neho Žilinka tvrdil, že nie je preukázané,že by sa Vietnamec nachádzal na Slovensku.

Podľa šéfa brannobezpečnostného výboru však tvrdenia Žilinku vyvracajú odsudzujúce rozsudky nemeckých súdov. Tie podľa neho dokazujú, že sa únos uskutočnil cez naše územie. „Stanovisko súdu v Berlíne jasne konštatuje a dokazuje, že unesený bol súčasťou delegácie, ktorá sa vtedy stretla aj s exministrom Robertom Kaliňákom,“ dodal Krúpa.

Vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha podľa informácií nemeckých médií v lete 2017 pravdepodobne uniesli z Nemecka do Vietnamu. V Nemecku žiadal o politický azyl, pričom v domovskej krajine čelil obvineniam z korupcie. Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung napísal, že auto s únoscami podľa GPS súradníc parkovalo pri vládnom hoteli Bôrik v Bratislave.

Podľa stanoviska Krajskej prokuratúry Bratislava sa kauza naďalej vyšetruje, pričom v priebehu trestného konania doposiaľ okrem iného vypočuli 62 osôb v procesnom postavení svedka. Naplánované sú aj výsluchy ďalších svedkov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.