KTO DRŽÍ PUTINA NA KONI?

Globálny nárast cien palív naďalej napĺňa ruskú pokladnicu rekordnými sumami

Foto SITA/AP
Dátum 01.08.2022

Žijeme v časoch, keď svetu vládnu blázni, psychopati, hlupáci. Samovrahovia píliaci konár, na ktorom sedia. Ako vieme, v júni sa vodcovia značky EÚ dohodli na zastavení väčšiny dovozu ruskej ropy bez ohľadu na to, že Európa je od nej závislá. Ešte stále fungujúca EÚ odobrala počas prvých sto dní vojny 61 percent ruského exportu palív v hodnote asi 57 miliárd eur. „Naši“ chcú znížiť aj odber plynu v tomto roku o dve tretiny. Aj keď ruský export v máji prudko klesol, globálny nárast cien palív naďalej napĺňa ruskú pokladnicu rekordnými sumami. Niektoré štáty (Čína, India, Spojené arabské emiráty, ale aj Francúzsko!) zvýšili svoj nákup energií z Ruska. Podľa dostupných informácií za dovoz ruských energií najviac zaplatila Čína (12,6), Nemecko (12,1) a Taliansko (7,8 miliardy eur).

Zľavu za svoje energie si môžu Rusi dovoliť práve „vďaka“ nezmyselným sankciám zo strany Západu. A túto zľavu Rusom bohato vykompenzujú raketovo stúpajúce svetové ceny – kto ich ženie hore? Priemerné ruské vývozné, pritom stále nízke ceny boli asi o 60 percent vyššie ako vlani. Takže summa summarum sa ruské príjmy zdvihli. A ruská ekonomika napriek „úprimným“ želaniam demokratického sveta stále nepadá. Rubeľ, naopak, silnie. Citujeme HNonline.sk: „Putin logicky zostáva na koni. Podľa nezávislého Centra pre výskum energie zarobilo Rusko počas prvých sto dní vojny na predaji energetických surovín (ropa, plyn, uhlie) 93 miliárd eur – to je vraj stále viac, ako ho stojí konflikt na Ukrajine.“

Hlúposť lídrov Západu

Ak je to tak, smieme položiť logickú otázku: o čo v skutočnosti ide? Žeby o tichú podporu putinovského Ruska? Alebo o hlúposť lídrov západného „demokratického“ sveta? Tretia možnosť je podmnožinou druhej: svet diriguje prezident – šašo z Kyjeva, ktorý nalieha na Západ, aby prerušil všetok obchod s Ruskom, lebo tým „odstrihne Putina od finančného záchranného lana“.

Zaujímavý je postoj Francúzska: na jednej strane jeho šéf hlasuje za sankcie a zároveň Francúzsko zvýšilo svoj dovoz a vedome sa rozhodlo využiť ruskú energiu aj po udalostiach na Ukrajine. Nuž, zosúladiť činy so slovami nebýva zavše jednoduché. Ide o toho istého Macrona, ktorý po skončení stretnutia skupiny G7 – v ktoromsi médiu označených za „sedem trpaslíkov“ – v bavorských Alpách stojí uprostred nich a prvý „vyťahuje“ slobodomurársky pozdrav – trojuholník spojením dvoch ukazovákov – a všetci sa smejú. Dovtedy som považoval aj fotografiu von der Leyenovej a našej Zuzany spred Grasalkovičovho paláca s prekríženými rukami na prsiach len za „dievčenský žart“. Ale ono ide o symboly, ktorým normálny človek nerozumie.

A čo spôsobí ťažko pochopiteľná dohoda týchto trpaslíkov z G7 s cenami ropy? Bude barel stáť sto alebo dvesto dolárov? Za koľko si v takom prípade natankujeme benzín a naftu na našich pumpách? Ak k vstupným cenám pripočíta rafinéria či predajcovia dane i maržu, budú to tri či štyri eurá? Plán trpaslíkov z G7 v porovnaní so skupinou „obrov“ v rozvíjajúcom sa zoskupení BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, Južná Afrika, pričom pribúda záujemcov o členstvo) môže premeniť nočnú moru, ktorá okolo nás poletuje, na realitu. Prenikla ajinformácia, že spoločne založia zlatom a inými aktívami, napríklad energetickými zdrojmi, krytú menu brics, a že ničím nekrytému doláru zvonia do hrobu. Uvidíme.

Brusel si strieľa do vlastnej nohy

Pripojiť sa k protiruským sankciám Západu údajne nie je povinnosť, ale z dôvodu mentálnej obmedzenosti európskych lídrov to skúša iba maďarský Orbán. Nemajú ostatní blízko k idiotstvu? Brusel si naivne strieľa do vlastnej nohy, pri zvýšenej nákupnej horúčke Indie, Číny i ďalších krajín neškodí Rusku, ale ochudobňuje sám seba, no najmä štáty ako Slovensko, ktoré bez ruských energií neprežijú. Kam sa podela múdrosť Európy od čias Hegela, Newtona, Decartesa, Mendela, ale aj nášho Adama Františka Kollára? Kto sú tí lídri, ktorí chcú Európu zatemniť, zachladiť a vyhladovať? To naozaj vládnu idioti, ktorí nevidia, že neškodia Rusku, ale sebe?

Zatiaľ čo Európa ide programovo trestať Moskvu, a pritom sa trestá najmä sama, dva najľudnatejšie štáty sveta vo veľkom nakupujú ruskú ropu, čím sa účinok západných sankcií absolútne nuluje. Moja mama mi občas namiesto rozprávok hovorila o Sibylinom proroctve, podľa ktorého ovládne Európu a svet „žlté plemeno“. Už je to tu? Lebo najväčšími antianglosaskými „štrajkokazmi“ – teda maričmi nezmyselných sankcií – sú Čína a India. Väčšina barelov, ktoré Rusku po európskej hlúpej zaťatosti „ostali“, putuje tam. V máji vzrástol čínsky dovoz ruskej ropy o 28 percent, dosiahol rekordné maximum a pomohol Rusku predbehnúť Saudskú Arábiu v zásobovaní Číny. Na druhom mieste sa umiestnila India. Tá sa takmer z nuly dostala na milión barelov ropy denne, čo je viac ako 30-násobný nárast. A tak ruská ťažba, namiesto aby klesala, blíži sa úrovni pred pandémiou. Experti JP Morgan odhadujú, že Čína môže nakupovať ďalší milión barelov ruskej ropy denne. Aj indická vláda apeluje na štátne ropné spoločnosti, aby odoberali čo najviac ropy z Ruska. Zďaleka nie s úmyslom „podporiť Rusko“ – myslia na seba. A my, Európania a Slováci osobitne, na koho myslíme? Na koho berieme ohľad?

Slovenská beznádej

Trápia nás nemúdre gestá našich vládcov a vládkyň, nedoukov a samoľúbych tupcov.Nech je nám dovolené pomenovať ich ako čaputovsko-hegerovsko-matovičovsko-sulíkovsko-remišovskú slovenskú beznádej, ktorá pomáha haseniu smädu dvoch ázijských gigantov po energiách aj na náš úkor. Pani Grasalkovičová nestojí za reč. Všemúdry nedouk, v súčasnosti premiér, sa ako pevná súčasť „demokratického“ Západu prebíja na čelo tých, ktorí by najradšej tasili rovno na Putina! Ktorí v „demokratickej“ snahe potrestať Moskvu za „zverstvá“ na Ukrajine, občas spôsobené britskými tajnými službami – ľahkovážne pohŕdajú lacnými energiami a umárajú svoje národy drahými pohonnými hmotami a všetkým iným.

Alebo náš minister vojny s krvavými očami, ktorý začal demilitarizáciu Slovenska, pretože po systéme S-300 chce darovať – či už daroval? – Ukrajine aj všetky naše ostávajúce stíhačky MiG-29. Ostaneme minimálne dva roky bez vlastnej protivzdušnej obrany! Je to už vlastizrada, alebo ešte nie?

O riešeniach z libertariánsky riadeného ministerstva hospodárstva typu nedopekať v rúre mäso, či od neinformovanej ministerky informácií s vypínaním kúrenia škoda reči. Títo i ďalší naši hlupáci naozaj nevidia a nevedia, že vlastne podporujú miliardové príjmy plynúce do Kremľa? Nuž dobre, povedzme to tak, ako to naši slniečkari cítia: Čína a India profitujú z bezohľadnej Putinovej vojny na Ukrajine. My sa pevne držíme na druhej strane. Až do poslednej kvapky ropy či plynu v našich ropovodoch a plynovodoch? Tak nám Pánboh pomáhaj!

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.