KTO ZASTAVÍ ZLODEJOV?

Šafárenie s drevom na Slovensku naberá nebývalé rozmery

Foto TASR/MILAN KAPUSTA
Dátum 28.02.2017

Na svetlo sa dostáva čoraz viac informácií o barbarskom zaobchádzaní so slovenskými lesmi a drevom, ktoré pod rúškom noci opúšťa Slovensko naložené na preťažených kamiónoch. Najnovšie médiami otriasla správa o odvolaní riaditeľa spoločnosti Lesy mesta Brezno a zarážajúcom pozadí celej kauzy.

Škandál v Brezne

Nehospodárnosť a kradnutie. Dôvody, ktoré stoja za odvolaním dlhoročného šéfa breznianskych mestských lesov Milana Dolňana. Podnet podal samotný primátor Tomáš Abel.

„Po prešetrení zo strany polície bol preukázaný jeden prípad krádeže v menšom rozsahu, po ktorom primátor žiadal vyvodenie osobnej zodpovednosti voči konkrétnemu zamestnancovi a tiež čo najväčšie sprísnenie kontrol. Pracovník, ktorý pre mestské lesy pracoval ako živnostník a vo vyšetrovaní vystupuje ako svedok, však pripustil, že len v jednom konkrétnom poraste mestských lesov mohli byť nelegálne vyvezené mesačne stovky kubíkov dreva, čím bola mestu spôsobená škoda podstatne väčších rozmerov. Primátor túto výpoveď konfrontoval s dostupnými faktmi a keďže ju považoval z veľkej časti za pravdivú, predložil návrh na odvolanie riaditeľa,“ vysvetlila zástupkyňa primátora Petra Dzurmanová. Ku kauze sa vyjadril i primátor Brezna Tomáš Abel: „Policajné vyšetrovanie môže trvať ešte niekoľko mesiacov alebo aj rokov. Existuje dôvodné podozrenie, že nelegálne vývozy drevnej hmoty by pokračovali a škoda spôsobená mestu by sa ešte zvýšila. Ako štatutár mesta Brezno, zodpovedný za jeho hospodárske výsledky a tiež hospodárenie s mestským majetkom, som musel prijať adekvátne opatrenia, hoci vzniknutá situácia nie je príjemná nikomu z nás.“ Téma mestských lesov sa na rokovanie poslaneckého zboru nedostala po prvý raz. Aj v minulosti dominovali niektoré sporné otázky súvisiace s ich hospodárením. Tŕňom v oku boli privysoké platy, ktoré si breznianski lesníci odklepli. Podľa dostupných informácií išlo zhruba o 1 800 eur mesačne. 

„Kritizované bolo aj dlhodobé využívanie komerčných priestorov, hoci mesto disponovalo vhodným vlastným objektom. Samosprávu toto rozhodnutie len predchádzajúci rok stálo približne 15-tisíc eur, plus náklady spojené s nájmom. Počas rokovania boli spomínané aj vysoké účty za mobilné služby a nedostatočná spolupráca s Technickými službami Brezno, čím mestská kasa prišla o ďalšie tisíce eur,“ dodala Dzurmanová. Novým dočasným riaditeľom breznianskych lesov sa tak stal práve súčasný riaditeľ mestských technických služieb Ján Lukáč, ktorý sa vraj vo funkcii osvedčil ako schopný manažér a ekonóm.

Kolektívna vina

S jedlom rastie chuť a šafárenie s drevom sa už dá zakryť len veľmi ťažko. Všímajú si to i ľudia z najviac postihnutých regiónov, podľa ktorých sa drevo kradne hlavne v noci. Okolo tretej ráno sa presúvajú plne naložené kamióny a rôzne dopravné prostriedky určené na vývoz, ktoré niekedy tvoria aj menšie kolóny. Zo Slovenska putuje drevo napríklad do Maďarska, kam sa vozí prevažne metrovina určená na kúrenie. Pre priekupníkov je totiž oveľa výhodnejšie predať ju v Maďarsku než na Slovensku.

Bezohľadná ťažba má navyše katastrofálne dôsledky i na samotnú prírodu. Realizuje sa totiž hrubým spôsobom výhradne na maximalizáciu zisku. Nevyužívajú sa drahšie lanovky, ale radšej sa buldozérom urobia cesty po vrstevniciach svahu, takzvané zvážnice. Takto oslabené kopce sú po dažďoch vymývané, podobne ako lesný porast, ktorý nie je schopný zadržiavať vlahu z jarných dažďov a všetka voda prúdi do potokov. Väčší objem vody v korytách riek má za následok vytrhávanie brehov či podmývanie ciest.

Najväčšia hrozba je, že nitky smerujú vo veľkej miere práve k najsilnejšej vládnej strane a ľuďom jej blízkym, pod ktorých ochrannými krídlami sa slovenské lesy veselo devastujú. Aj preto zrejme neprešiel nedávny návrh ĽS Naše Slovensko na zahrnutie dreva pod ústavnú ochranu. Lenže zodpovednosť v tomto prípade nie je iba na pleciach poslancov a vládnucej elity. V skutočnosti ide len o niekoľko desiatok bábok, ktorým však silu na poťahovanie pomyselných nitiek dávame práve my. Ak sa len nemo prizeráme na ich počiny, stávame sa celkom určite spoluvinníkmi.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.