KUKAN: NAVAĽNYJ MÁ V RUSKU VEĽKÝ OHLAS A MNOHO STÚPENCOV

Eduard Kukan: Súčasné dianie v Rusku a Bielorusku bude mať bezpochyby negatívne dopady na geopolitickú situáciu vo svete.

Foto TAsr
Dátum 20.02.2021

Súčasné dianie v Rusku a Bielorusku bude mať bezpochyby negatívne dopady na geopolitickú situáciu vo svete. Nie že by ju nejako negatívne zdramatizovalo, ale potvrdí súčasnú nepriaznivú situáciu, ktorá neumožňuje nijaké kroky na jej priaznivejší vývoj. Pre agentúru SITA to uviedol bývalý minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Dodal, že vo svete sú vážne očakávania pozitívneho príspevku do tejto situácie v súvislosti so zmenou na poste prezidenta USA. Obáva sa však, že tieto očakávania sa nenaplnia do takej miery, ako to svet čaká.

Ako ďalej priblížil, súčasná vnútropolitická situácia v Bielorusku je odlišná od situácie v Rusku. Pripomenul, že opozícia ukázala svoju silu a jej pravidelne sa opakujúce demonštrácie, trvajúce už mnoho týždňov, priamo ohrozujú prezidenta Alexandra Lukašenka. „Je otázkou času, kedy sa pridajú k demonštráciám robotníci a to bude definitívny koniec pre súčasného bieloruského prezidenta,“ dodal Kukan. Demonštrácie v Bielorusku vypukli po vlaňajších augustových prezidentských voľbách, v ktorých podľa oficiálnych výsledkov triumfoval Alexander Lukašenko. Podľa protestujúcich boli výsledky zmanipulované a požadujú jeho rezignáciu. USA aj Európska únia (EÚ) reagovali na výsledky bieloruských volieb a postup tamojších bezpečnostných zložiek proti demonštrantom uvalením sankcií na viacero bieloruských predstaviteľov.


Kukan zároveň uviedol, že slovenský postoj voči Rusku by mal vychádzať z pozícií, ktoré voči tomuto štátu určujú spoločné rozhodnutia EÚ. „My, ako jej člen, by sme tieto pravidlá mali dodržiavať, na to by sme si už mali zvyknúť. Netreba pri tom prejavovať nejaký prehnaný fanatizmus a ani podnikať nejaké kroky, ktorými by sme zbytočne iritovali Rusov. To platí pre našu vzájomnú hospodársku spoluprácu, ako aj pre spoluprácu vo všetkých oblastiach spoločného záujmu,“ upozornil. Je podľa neho škoda, že s ohľadom na tvrdé pozície Ruska nie je možné pristúpiť k zmierneniu sankčného režimu. Rusko je dôležitý hráč na svetovej scéne a bolo by oveľa lepšie a účinnejšie, keby „sme (EÚ) s ním mohli spolupracovať pri riešení problémov vo svete“. Zatiaľ však nie sú nijaké náznaky zo strany Ruska, že by mohlo dôjsť k nejakým zmenám v tomto režime.

Exminister Kukan zároveň dodal, že budúcnosť Ruska a ruskej opozície bude záležať od nich samých. Domnieva sa, že každá zmena režimu – a platí to aj pre Rusko, môže byť trvalá a stála iba vtedy, keď príde zvnútra krajiny. „Zahraničné faktory sú dôležité, môžu ráznejšie, či menej rázne ovplyvňovať dianie v krajine, ale rozhodujú samotní jej obyvatelia. Súčasné opozičné hnutie, vedené Alexejom Navaľnym, má v krajine veľký ohlas a mnoho stúpencov,“ priblížil v tejto súvislosti Kukan. Nemyslí si však, že už dnes je nejakým vážnym ohrozením pre Kremeľ. Bude záležať na tom, či dokáže pokračovať vo svojich aktivitách proti vláde a ako dlho to vydrží. Prezident Putin určite použije proti nemu celú štátnu mašinériu, ktorú má k dispozícii a o jej sile nemožno pochybovať. V takejto situácii je podľa exministra dôležité, aby EÚ postupovala vo svojich vzťahoch k Rusku absolútne jednotne.

Moskovský súd v utorok 2. februára zmenil opozičnému lídrovi Alexejovi Navaľnému podmienečný trest, ktorý dostal za spreneveru, na nepodmienečný a poslal ho do väzenia. Známy kritik Kremľa dostal tri a pol roka odňatia slobody, keďže už ale rok strávil v domácom väzení, jeho pobyt za mrežami o tento čas skrátia. Informoval o tom spravodajský portál BBC. Navaľného, ktorý je najznámejším kritikom prezidenta Vladimira Putina, zadržali v nedeľu 17. januára po jeho návrate z Nemecka. V krajine sa liečil päť mesiacov z následkov otravy nervovoparalytickou látkou novičok. Z útoku obviňuje Kremeľ, čo ruské úrady odmietajú. Podľa prokuratúry pobytom v Nemecku porušil pravidlá podmienečného odsúdenia za spreneveru. Navaľnyj označuje kauzu z roku 2014 za politicky motivovanú.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.