KULT ČAPUTOVEJ

Nájomníčka Grasalkovičovho paláca vedie permanentnú predvolebnú kampaň.

Foto SITA/DIANA ČERNÁKOVÁ
Dátum 30.05.2023

Samozrejme, že reč je o prezidentke Zuzane Čaputovej. Nie o štátničke, ale len alibistickej predĺženej ruke Progresívneho Slovenska. Mimoparlamentnej strany pokrokárov, usilujúcich sa vyšplhať po chrbtoch indoktrinovaných voličov k politickej moci a ekonomickému vplyvu... Majú na to nielen príslušné odhodlanie a drzosť, ale tiež dostatok finančných prostriedkov. I to najdôležitejšie – technologickú nadstavbu. Verím, že vnímavý pozorovateľ verejného života a politickej scény postrehol, ako zbabelo sa Pezinčanka správa v dôležitých momentoch, keď mohla a mala uplatniť prezidentské právomoci. Keď sa v politických krízach alebo po páde vlády od hlavy štátu očakáva štátnický postoj a stráženie ústavnosti. Nájomníčka Grasalkovičovho paláca nezvláda svoju rolu a vystačí si len s vedením permanentnej predvolebnej kampane a s budovaním osobného kultu. Ľudia to vidia, preto jej vo februári 2023 dôveryhodnosť klesla na 39 percent a nedôveryhodnosť dosiahla 60 percent (Focus). Kritizujú ju verejne nielen opoziční politici a väčšina elektorátu. Na jej pochybenia, prešľapy aj alibizmus čoraz častejšie poukazujú už i matovičovci a niektorí koaliční politici. Čoraz častejšie stráca v napätých situáciách nadhľad i patričný pokoj. Napriek tomu je v slovenských mainstreamových médiách prísne chráneným druhom. Paradoxne, dostali ju tým do rovnakej situácie, v akej sú nimi kritizovaní autoritatívni prezidenti (Lukašenko, Putin) alebo neobmedzení vládcovia ako Si Ťin-pching, Kim Čong-Il, Islam Karimov, Robert Mugabe, ktorých mainstream tak rád nálepkuje označením „diktátor“.

Kráľovná krivých zrkadiel

Vrátim sa však k našej „kráľovnej krivých zrkadiel“. Málo športuje, no napríklad v otázke podpísania americkej obrannej zmluvy zabehla po pero svetový čas! Rekordy prekonávala tiež opakovane pri podaniach na Ústavný súd. Pravda, iba pokiaľ išlo o zásadné návrhy opozície. Či už v otázke referenda alebo predčasných parlamentných volieb. V otázke termínu predčasných parlamentných volieb (zrejme spolu s umelcami) nacvičovala prezidentka kreáciu do Let‘s Dance: krok dopredu, dva kroky späť... Zuzana Čaputová však vie hrať aktívne aj pingpong! Neveríte? Spomeňte si na situáciu, keď si politici začali v marci 2023 prehadzovať zodpovednosť za rozhodnutie darovať stíhačky MiG-29 na Ukrajinu. Vyzvala vládu i parlament, „aby sa neskrývali za prezidentkinu sukňu“! Politický komentátor, politológ a vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár však pri tomto jej (prekvapivo sexistickom) prirovnaní poukázal na to, že práve ona sa v tomto prípade „skryla za gate“ trápnej a zbytočnej Hegerovej vlády v demisii. Pripomenul tiež, že práve v otázkach zahraničnej politiky má hlava štátu silné kompetencie a má byť strážcom ústavnosti, ak vidí, že sa vláda dopúšťa špinavostí. Veď ako najvyšší veliteľ ozbrojených síl Slovenskej republiky nemala nikdy dopustiť úplné odzbrojenie vlastnej armády s totálnou likvidáciu obranyschopnosti štátu. O to viac, že podľa prieskumov až vyše 70 percent obyvateľov Slovenska je proti posielaniu zbraní na Ukrajinu. Navyše, Čaputová ignorovala odborné stanovisko Právnickej fakulty Univerzity Komenského, vyžiadané zastúpením Európskej komisie, pod ktoré sa podpísalo sedem profesorov – ústavných právnikov – aj s dekanom. Ústava musí byť v demokracii ctená ako písmo sväté, nesmie sa účelovo vykladať, ako sa komu hodí... Obrovský politický škandál, na ktorý Slovensko ešte len tvrdo doplatí!

Tuláčka s jednosmerným kompasom

Záľubu v geocachingu zrejme v sebe aktivistka Čaputová objavila ešte na pezinskej skládke, no kreatívne ju prejavila i teraz v prezidentskej funkcii, keď sa odtrhla z reťaze (i z protokolárnych zvyklostí) a bleskovo trielila do Prahy za kandidátom na českého prezidenta – Petrom Pavlom – a navštívila ho s gratuláciou v jeho volebnom štábe. Škoda, že na pohreb najväčšieho slovenského režiséra Juraja Jakubiska jej už „nezvýšil čas“... Od hlavy štátu sa vyžaduje nejaký politický výkon, jasné postoje a stanoviská, konkrétne rozhodnutia a činy za tých 15-tisíc eur, ktoré jej všetci mesačne platíme. Nie za subjektívne či svojvoľné rozhodnutia v permanentnej kampani. Na porovnanie uveďme, že prezidenti Andrej Kiska aj Ivan Gašparovič dostávali mesačne niečo vyše 9-tisíc eur, ich predchodcovia Rudolf Schuster a Michal Kováč mali plat v prepočte 7 600 eur. Naliehavejšia a dôležitejšia než plat je potreba navrátiť prezidentskému úradu v Slovenskej republike vážnosť, dôstojnosť i zmysel.

Čaputová v Grasalkovičovom paláci nemá čo robiť, keďže si buduje vlastný kult. Prednostne a nebezpečne. Súčasťou prezidentkinej sebainscenácie je štylizovať sa do roly matky, snímajúcej hriechy z kresťanského a ľavicového Slovenska. Jej vnútro je pritom prežraté hriechom a liberálnou zlobou. Ignoruje dôležité subjekty verejného života, ako napríklad Maticu slovenskú, protifašistických bojovníkov, zástupcov sekulárnych organizácií, zastupujúcich 40 percent obyvateľstva mimo cirkví a náboženských spoločností, národné stavovské novinárske organizácie a ďalších. O rok – na jar 2024 budú prezidentské voľby. Je nad slnko jasné, že nevzdelanci budú Zuzanu Čaputovú podporovať a zalievať v záhrade Grasalkovičovho paláca donekonečna. Okrem netýkavky prezidentka pripomína často aj inú kvetinu, meniacu farby podľa vonkajšej teploty. Nech akokoľvek vyvodí konzekvencie z aprílových škandálov s osemkrát odvolávaným ministrom vnútra Romanom Mikulcom alebo znovu zbabraného „prípadu“ fakultnej nemocnice Rázsochy, občania si ju budú pamätať ako jednobunečnú meňavku. Raz tak, potom onak...

Slnečné hodiny

Prvému prezidentovi Slovenskej republiky Michalovi Kováčovi potichu odratúvali od 2. marca 1998 posledné dni v úrade nástenné digitálne hodiny, ktoré dal provokačne nainštalovať oproti Grasalkovičovmu palácu reklamný mág Fedor Flašík. Zuzane Čaputovej nehlučne odmazávajú čas posledných 365 dní slnečné hodiny z oblohy nad bývalým Pionierskym palácom. Preto by sa tiež ona sama najradšej zmenila na slnečnicu. Jej slnko však vychádza aj zapadá iba nad hladinou Atlantického oceána, preto sa nezačne ani trochu otáčať... Iba sem-tam účelovo uhýbať.

Osobne si myslím, že Slovensko si zaslúži čo najskôr zabudnúť na túto genderovú (rodovú) kapitolku svojich dejín. Tak ako Američania na svoj experiment s Barackom Obamom. Poďme hľadať aj nájsť vhodného a dôstojného protikandidáta známeho aj prospešného národu. Vzdelaný, skúsený, autentický politik s vlastným názorom aj sebavedomím by bol bezpochyby vykúpením. Hľadajme takého, čo si nepotrebuje ani kupovať, ani pestovať náklonnosť v skorumpovaných médiách.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.