KÚPENÁ TRANSPARENTNOSŤ

Vyhlásenie primátorky Humenného a poslankyne strany Smer-SD Jany Vaľovej: "Nevymením peniaze Humenčanov za hodnotenie jednej mimovládky."

Foto ARCHÍV
Dátum 16.10.2018

Blížia sa voľby a to je najlepší čas na to, aby sa mnohí, na prvý pohľad nezávislí, zapojili do predvolebnej kampane. Nie je tomu inak ani pri mimovládnej organizácii Transparency International Slovensko (TIS). Tá sa opätovne rozhodla, že takto (náhodne) pred voľbami zhodnotí transparentnosť miest a Humenného medzi nimi. Na tom, že hodnotenie zverejnia pred voľbami by nebolo nič, koniec koncov, my v Humennom máme svedomie čisté. Problém mám iba s tendenčnosťou týchto hodnotení. 

Aktivity TIS sú totiž flagrantne v hrubom konflikte záujmov. Táto organizácia na jednej strane „hodnotí“ transparentnosť, na druhej strane ponúka samospráve služby auditu transparentnosti alebo celkového nastavenia procesov tak, aby vyzerali v hodnotení TIS dobre.

Schéma je veľmi jednoduchá. TIS zaplatíte a náhle ste transparentná samospráva. Sú aj iné možnosti. Môžete byť nezávislý alebo opozičný primátor či primátorka. Kamarátstvo s pánmi Beblavým a Jurzycom sa tiež počíta. Čo naopak body v transparentnosti uberá, je príslušnosť ku vládnej strane, hlavne k strane Smer-SD. Najmä teraz, keď strana Smer-SD chystá zmenu zákona o občianskych združeniach, kde budú musieť byť transparentné aj inštitúcie ako sú TIS. Tí totiž radi na transparentnosť poukazujú, neradi sú však transparentní oni. Možno je čas, aby sa zahraničná centrála Transparency International začala zaujímať, čo ich pobočka na Slovensku skrýva.

Rozumiem, prečo ma TIS nemá rada. Nebojím sa totiž poukazovať na ich pochybenia a verejne o nich hovoriť. Upozornila som, že vlani TIS kritizovala naše mestské noviny za údajné neposkytovanie priestoru na reakcie – ale sama organizácia sa neunúvala požiadať o stanovisko mesto a nenechala ho vyjadriť sa k celej veci. Presne tak isto postupovala TIS tohto roku a opäť nenechala na našich novinách nitku suchú. Nech sa potom nikto nehnevá, ale s takouto organizáciou nemám dôvod spolupracovať. Takže - áno, neodpovedali sme na ich dotazník. Nech sa páči, kedykoľvek môžu prísť do Humenného a presvedčiť sa na vlastné oči.

A napokon stále platí, že odmietam hrať s TIS ich hru. Kritériám, ktoré si ona sama vymyslela, sa totiž dá vcelku jednoducho vyhovieť – stačí si u nich zaplatiť mastnú sumu za školenia, audity a projekty, ako sa k dodržaniu ich vlastných pravidiel dopracovať, a už mesto letí v rebríčkoch hore. Ja hovorím verejne: radšej opravím ďalšie dva chodníky v našom meste, ako by som mala desiatkami tisíc eur z peňazí všetkých Humenčanov financovať bratislavskú mimovládku. Jej „rebríček“ príliš zaváňa korupciou a je obyčajným marketingom za prostriedky, ktoré sa dajú využiť omnoho lepšie a prospešnejšie pre ľudí.

Najlepšie hodnoteným mestom tohto zázračného rebríčka je Vranov nad Topľou, na čele s primátorom, ktorý je podľa médií obvinený z obzvlášť závažného zločinu subvenčného podvodu. 

 

A ešte jeden príklad. Pred poslednými komunálnymi voľbami v roku 2014 boli na čele tohto rebríčka mestá vedené do Národnej rady kandidátmi za stranu Sieť (Martin, Prievidza). Čelným predstaviteľom strany Sieť bol aj Miroslav Beblavý a nie je žiadnym tajomstvom, že manželka pána Beblavého Emília dlhoročne pôsobí v TIS.

 

Tak ďakujem pekne za takúto „transparentnosť“.