KURZ ODMIETA PRIJAŤ AFGANCOV AJ KVÓTY NA ICH PREROZDELENIE NAPRIEČ EÚ

Merkelová povedala, že jej vláda sa teraz zameriava na to, ako pomôcť 40-tisíc Afgancov, ktorí majú právo prísť do Nemecka so svojimi najbližšími členmi rodiny, pretože pracovali pre nemeckú armádu alebo humanitárne organizácie.

Foto sita/ap
Dátum 31.08.2021

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz v utorok vyhlásil, že jeho krajina nie je pripravená prijať ďalších Afgancov a nepodporí prípadný spoločný systém prerozdeľovania utečencov z Afganistanu naprieč Európskou úniou. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Kurz dostal v utorok v Berlíne od novinárov otázku, ako vníma návrhy, aby sa o bremeno prijímania utečencov podelili všetky členské štáty EÚ. Kancelár odpovedal, že Rakúsko prijalo od roku 2015 "väčší než pomerný podiel" migrantov. Rakúsko sa už v súčasnosti stará na svojom území o štvrtú najväčšiu afganskú komunitu na svete, upozornil Kurz pred stretnutím s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Merkelová povedala, že jej vláda sa teraz zameriava na to, ako pomôcť 40-tisíc Afgancov, ktorí majú právo prísť do Nemecka so svojimi najbližšími členmi rodiny, pretože pracovali pre nemeckú armádu alebo humanitárne organizácie. Títo Afganci sa po náhlom prevzatí vlády radikálnym hnutím Taliban obávajú pomsty za to, že spolupracovali s americkými a ďalšími západnými armádami počas ich prítomnosti v Afganistane. "Potrebujeme zistiť, koľko ich v skutočnosti chce z krajiny odísť a koľko nie," uviedla Merkelová a doplnila: "To bude do veľkej miery závisieť od okolností, ktoré Taliban v krajine vytvorí."

Nemecký minister vnútra Horst Seehofer pri inej príležitosti vyhlásil, že jeho krajina je ochotná prijať Afgancov, ktorým obzvlášť hrozí prenasledovanie. Odmietol však povedať počet. "Podľa môjho názoru nie je múdre rozprávať teraz o počtoch, pretože tie určite vyvolajú efekt lákadla a to my nechceme," dodal Seehofer. Kurz vyzval všetkých 27 členských štátov EÚ, aby sa dohodli na spoločnej azylovej politike.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.