ĽADOVÝ DÓM UŽ RASTIE

Tohtoročnou témou je Sagrada Familia - Gaudí 

Foto TASR/ORLIVER ONDRÁŠ
Dátum 22.11.2017

STARÁ SMOKOVEC 22. novembra (TASR/Extra plus) – Najväčšiu atrakciu zimnej sezóny vo Vysokých Tatrách - Tatranský ľadový dóm oficiálne sprístupnia širokej verejnosti 8. decembra. Na jeho výstavbe sa už pracuje. "Špeciálne chladenie pod kupolou na Hrebienku v súčasnosti ukrýva 190 ton ľadu v 1440 ľadových blokoch. O precízne detaily pri tvorbe ľadového chrámu na tému Sagrada Familia - Gaudí sa postará Adam Bakoš s tímom slovenských, českých a španielskych sochárov," informovala výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Veronika Littvová.

Bazilika patrí k top atrakciám zimnej sezóny v regióne. Tento rok bude oproti minulému opäť väčšia, pričom na jej stavbu sa použije o sto ton viac ľadu ako vlani. "Ľadové bloky sme dovážali z rôznych miest Európy, z Británie, Nórska, Česka, ale aj Poľska. Novinkou v tomto roku bude väčší chrám ľadovej baziliky, ktorý sa presunie z pôvodnej 18-metrovej kupoly do kupoly o priemere 25 metrov," priblížila Littvová. 

Hlavným staviteľom diela je sochár Adam Bakoš, ktorý sa tejto pozície zhostil už po tretí raz, naposledy predminulý rok. Originálne majstrovské ľadové dielo bude doplnené umeleckými výplňami, ktorých autorom je Achilleas Sdoukos, sklár a dizajnér so slovensko-gréckym pôvodom. "Umelecký život orientuje na tvorivé hľadanie v magickom materiáli, ktorým je sklo. Už po druhý raz vytvára do ľadového dómu unikátne umelecké diela. Stvárnil ich do ôsmich rozetových okien spracovaných technikou líhaného skla v kombinácii s drahými kovmi a sklárskymi pigmentmi," uviedla Littvová s tým, že štyri budú znázorňovať sakrálne motívy a symboly Tatier a ďalšie štyri ročné obdobia.

Tento priestor s nevšednou atmosférou chcú opäť využiť na organizáciu svadieb či zásnub, už teraz sú naplánované štyri svadby. Tatranci veria, že aj po roku toto dielo pritiahne do regiónu množstvo hostí. Vlani ich bolo niekoľko desiatok tisíc. "Tatranský ľadový dóm bude otvorený denne od 9. do 16.30 hod., pričom počas hlavnej sezóny a vianočných sviatkov budú otváracie hodiny predĺžené. Vstup do ľadovej baziliky je pre návštevníkov bezplatný. Okrem toho tu počas zimy pripravujeme pravidelne každú nedeľu o 15.30 h koncerty a hudobné vystúpenia," doplnila Littvová.

Sprístupnením Tatranského ľadového dómu vo Vysokých Tatrách symbolicky otvoria novú zimnú sezónu. Jej štart je však okrem otvorenia ľadovej baziliky spojený aj s prvou lyžovačkou v Tatrách, na ktorú sa stále ešte čaká. "Robíme všetko pre to, aby sa lyžovať začalo čo najskôr, napadlo aj trochu prírodného snehu, ale zároveň sa zase oteplilo, takže aj zasnežovanie prispôsobujeme aktuálnym poveternostným podmienkam. Predpokladáme však, že prvá lyžovačka by mohla byť vo Vysokých Tatrách už začiatkom decembra," priblížila situáciu v lyžiarskych strediskách v Tatranskej Lomnici a na Štrbskom Plese Zuzana Fabianová z Tatry Mountain Resorts.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.