ĽAHOSTAJNOSŤ VLÁDY ZABÍJA DÔCHODCOV

Erik Tomáš: Ak môže štát poslať armádu do rómskych osád, môže nasadiť štáb aj do DSS.

Foto SITA
Dátum 23.04.2020

BRATISLAVA 23. apríla (TASR/extraplus.sk) - Vláda hrubo zlyhala pri ochrane najzraniteľnejších, pri ochrane seniorov alebo chorých ľudí v domovoch sociálnych služieb (DSS). Vyhlásil to poslanec Smeru-SD Erik Tomáš po rokovaní parlamentného sociálneho výboru, ktorého rokovanie bolo prerušené pravdepodobne do budúceho týždňa.

Vláda podľa Tomáša neadekvátne reaguje na situáciu v DSS. "Ministerstvo práce a Ministerstvo zdravotníctva SR si medzi sebou prehadzovali zodpovednosť za situáciu v domovoch sociálnych služieb," povedal Tomáš.

Podľa neho neexistujú jasné usmernenia k opatreniam, ktoré vláda prijala. "Za ten čas sa situácia v DSS zhoršuje," povedal Tomáš s tým, že na rokovaní výboru nastala napätá situácia. "Predsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb komentovala prístup vlády k systémovým opatreniam v DSS slovom sabotáž," priblížil Tomáš s tým, že asociácia od 23. marca "búchala na dvere ministerstiev a dožadovala sa prijatia systémových opatrení". "Vláda sa rozhýbala až po 12. apríla, teda potom, čo vypukla panika v DSS v Pezinku," tvrdí Tomáš.

Vláda by sa podľa neho mala viac zaoberať touto situáciou v domovoch. Ohniská nákazy sú podľa Tomáša okrem DSS v Pezinku, aj v DSS v Martine a Batizovciach. "Pán premiér Igor Matovič (OĽaNO) aj po 12. apríli tvrdil, že štát nemá dostatočné kapacity na testovanie. Nakoniec budú testovať, ale urobia to však rýchlotestami, o ktorých Matovič tvrdil, že ich treba hodiť do Dunaja," upozornil Tomáš.

Smer-SD preto naďalej trvá na okamžitom riadnom testovaní, doručení ochranných pomôcok a doplnení personálu do zariadení. "Ak môže štát poslať armádu do rómskych osád, môže nasadiť štáb aj do DSS. Je potrebné prijať usmernenia k tým opatreniam, ktoré už boli prijaté vládou," povedal Tomáš.
 
Jeho stranícky kolega Ján Richter je tiež presvedčený, že by mal byť prijatý krízový plán, aby vedeli, čo majú zariadenia robiť, ak nákaza v ňom vypukne. "Budeme od ministra práce žiadať, aby dával každý mesiac odpočet, čo sa udialo v zariadeniach, aby sme vedeli doplniť aj opatrenia, ktoré budú potrebné," doplnil Richter s tým, že Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb SR by mala byť súčasťou ústredného krízového štábu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.