LAVRÍK: PREMIÉR BY SA MAL ZBADAŤ SÁM A PRESTAŤ STRAŠIŤ A ZNERVÓZŇOVAŤ ĽUDÍ

Silvester Lavrík spolu s ďalšími predstaviteľmi kultúrnej obce spísali premiérovi otvorený list, v ktorom ho prosia, aby svoje kompetencie a politickú moc používal striedmo a uvážlivo.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 16.01.2021

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) prekračuje mieru tak razantne a často, že znehodnocuje aj to dobré, čo sa mu doteraz podarilo urobiť. Pre agentúru SITA to uviedol prozaik a režisér Silvester Lavrík, ktorý spolu s ďalšími predstaviteľmi kultúrnej obce spísali premiérovi otvorený list.

Napriek vyzdvihnutiu pozitívnych Matovičových vlastností ho v ňom upozorňujú najmä na jeho komunikačný štýl. Lavrík podotkol, že spoločnosť sa v tejto chvíli nachádza v situácii, v ktorej by každý mal pri dodržaní všetkých rozumných bezpečnostných pravidiel urobiť pre zvládnutie pandémie to, čo robiť vie. Zdravotníci, pekári či učitelia v tom majú podľa neho jasno a bojujú a ostatní občania môžu prispieť napríklad upokojovaním všeobecnej nervozity.

Lavrík uviedol, že umelci od premiéra neočakávajú žiadnu reakciu na list, avšak rád by sa mýlil. „Ide mi naozaj skôr o to, aby som sám za seba urobil všetko, čo urobiť môžem. Som spisovateľ, tak som urobil to, čo mi je vlastné - napísal list, v ktorom som sa aj za iných pokúsil sformulovať komunikačný model, ktorý by nám (občanom) pomohol, a premiérovi celkom isto neuškodil,“ vysvetlil. Zároveň dodal, že najhoršie rady sú tie nevyžiadané a z toho dôvodu pomoc premiérovi poskytnú, ak prejaví záujem. Matovičovi by napríklad mohli poskytnúť aj komunikačný tréning. Spisovateľ však zdôraznil, že najväčšia potenciálna hodnota ich otvoreného listu spočíva v tom, že sa „zbadá“ premiér sám, alebo aspoň prestane strašiť a znervózňovať ľudí.

Autori listu poukázali aj na to, že mnohí, ktorí sa pod list podpísali sami, vedú či viedli desiatky a stovky ľudí. Vedia preto, že na to, aby sa lídrove predstavy mohli vykonať, musia byť jeho pokyny jasné a presné. „Musia sa opierať o uveriteľnú argumentáciu a ich nositeľ nesmie pútať viac pozornosti než obsahová stránka prinášanej informácie. Prepáčte, ale to isté potrebujeme od Vás, premiéra SR. A pokiaľ ide o emócie, provokácie či to, čo Vy nazývate podrazmi – skutočného lídra pri ich zvládaní ctí iba vysoká miera zdržanlivosti a trpezlivosti,“ napísali. Matoviča ako šéfa exekutívy tiež prosia, aby svoje kompetencie a politickú moc používal striedmo a uvážlivo. Lavrík doplnili, že ak sa mu to podarí, premiér môže rátať s ich pomocou a podporou naprieč názorovým spektrom.

Pod list a zverejnenú petíciu sa podpísalo viac ako 30 ľudí. Medzi nimi napríklad aj hudobníci a pedagógovia, akými sú Boris Lenko a Jozef Lupták, prozaička Daniela Kapitáňová, divadelní režiséri Roman Polák a Ondro Spišák či literárny publicista Dado Nagy.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.