LENGVARSKÝ: NIEKTORÉ NEMOCNICE BUDÚ POSKYTOVAŤ IBA ZÁKLADNÚ STAROSTLIVOSŤ

Vladimír Lengvarský: Slovenské zdravotníctvo disponuje investičným dlhom vo výške piatich miliárd a z plánu obnovy získa miliardu. Neobávam sa preto, že peniaze nestihneme minúť. No na to, aby sumu získali, musí zákon o reforme nemocničnej siete prejsť parlamentom. 

Foto SITA/Branislav Bibel
Dátum 05.10.2021

Súčasťou "reformnej jesene" v rámci plánu obnovy, ktorú včera oznámil premiér Eduard Heger, bude okrem iného aj reforma zdravotníctva. Tá sa začne optimalizáciou siete nemocníc. Predseda vlády vyhlásil, že ambíciou je zlepšiť zdravotnú starostlivosť na Slovensku, lebo "ide o najvyššiu hodnotu mať zdravých občanov". Sľúbil výstavbu nových nemocníc a rekonštrukcie starších nemocníc.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) verí, že takýto krok prinesie pozitívnu zmenu ako pre pacientov, tak aj zdravotníckych pracovníkov. Je rád, že sa okrem reformy nemocničnej siete má spustiť aj reforma ambulantnej siete. Zdôraznil, že žiadne nemocnice sa zatvárať nebudú, v pláne je transformovať lôžkový fond podľa spádu.

Jednou z tém reformy zdravotníctva je aj optimalizácia siete nemocníc. V rámci nej sa nemocnice rozdelia do piatich kategórií. Komunitné a regionálne by mali byť podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského v blízkosti domova, no poskytovať by mali iba základnú starostlivosť. Komplexné nemocnice vo väčších mestách by mali liečiť väčšinu chorôb a koncové a národné nemocnice by sa mali viac špecializovať. Lengvarský optimalizáciu siete nemocníc označil za prelomovú a najväčšiu za posledných 17 rokov a Heger zároveň sľúbil výstavbu nových nemocníc a rekonštrukcie starších nemocníc.

Ako uviedol Lengvarský, slovenské zdravotníctvo disponuje investičným dlhom vo výške piatich miliárd a z plánu obnovy získa miliardu. Neobáva sa preto, že peniaze nestihne minúť, no na to, aby sumu získali, musí zákon o reforme nemocničnej siete prejsť parlamentom. 

„Budú sa transformovať na základe spádovej oblasti, počtu výkonov,“ dodal, pričom finálny zoznam by mal byť známy až koncom roka 2022. Prvé zmeny by mal pacient pocítiť do troch rokov, sľubuje Lengvarský.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.