LENGVARSKÝ: PANDÉMIA ZHORŠILA DUŠEVNÉ ZDRAVIE SLOVÁKOV

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský tvrdí, že je nutné sa zamerať na ďalšie investície v oblasti liečby a prevencie duševného zdravia Slovákov.

Foto SITA/BRAnislav bibel
Dátum 16.06.2021

Pandémia nového koronavírusu odhalila problematiku týkajúcu sa duševného zdravia. Zamerať sa bude potrebné aj na ďalšie investície v oblasti liečby a prevencie. Kľúčové to bude pri odstraňovaní následkov vyplývajúcich zo sociálnej izolácie počas tohto obdobia. Na konferencii Globsec 2021 Bratislava Forum to uviedol minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

Podľa šéfa rezortu pandémia odhalila aj to, či sú zdravotnícke systémy dostatočne odolné. Kríza podľa neho tiež ukázala, že sú potrebné isté "úpravy v architektúre" týchto systémov. Vyzval na harmonizáciu vykazovania dát na medzinárodnej úrovni. "Mať presné dáta je kľúčové na zodpovedné rozhodovanie sa," povedal.

Aby sa predišlo tomu, že tretia vlna spôsobí "zastavenie života", bude podľa Lengvarského potrebné zaviesť technológie, ako napríklad testovanie odpadových vôd na prítomnosť nového koronavírusu. Za dôležité tiež považuje deliť sa o skúsenosti.

V súvislosti s výskytom nových variantov zdôraznil aj potrebu zvýšenia kapacít sekvenovania, a to najmä s ohľadom na letnú dovolenkovú sezónu. Za dôležité považuje i cielené očkovanie. Napomôcť by tomu mala podľa jeho slov aj očkovacia kampaň a boj proti dezinformáciám.

Venoval sa tiež téme optimalizácie siete nemocníc, ktorá by mala prispieť k zlepšeniu zdravotnej starostlivosti. Hovorí, že v súčasnom prepojenom svete je dôležitý jednotný postup na európskej aj globálnej úrovni v úzkej spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.