LENGVARSKÝ POČKÁ NA KONEČNÉ STANOVISKO ŠÚKL K VAKCÍNE SPUTNIK V

Lengvarský uviedol, že Sputnik V neskúmal a nebol ani na rokovaniach, ktoré prebiehajú. Predpokladá, že o sa o ruskej vakcíne rozhodne začiatkom budúceho týždňa. Povedal to po rokovaní vlády.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 07.04.2021

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský chce počkať na konečné stanovisko Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) k ruskej vakcíne Sputnik V a výsledky skúšok. Následne príjme konečné rozhodnutie. Predpokladá, že o sa o ruskej vakcíne rozhodne začiatkom budúceho týždňa. Povedal to po rokovaní vlády.

Lengvarský uviedol, že Sputnik V neskúmal a nebol ani na rokovaniach, ktoré prebiehajú. „V najbližšej dobe budem hovoriť so šéfkou Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzanou Baťovou aj s ľuďmi, ktorí jednotlivé testy robili, aby som bol komplexne informovaný,“ povedal minister zdravotníctva. Štátny ústav pre kontrolu liečiv informoval, že nemohol prijať záver o pomere prínosov a rizík vakcíny Sputnik V. Takéto stanovisko ŠÚKL zaujal pre množstvo chýbajúcich údajov od výrobcu, nekonzistentnosť liekových foriem a nemožnosť vzájomne porovnávať šarže používané v rôznych štúdiách a krajinách. Hodnotiacu správu zaslal štátny ústav ministerstvu zdravotníctva ešte 30. marca. V čase zaslania tejto správy boli k dispozícii výsledky z 11 zo 14 parametrov laboratórnej kontroly, zvyšné parametre by však podľa hovorkyne štátneho ústavu Magdalény Jurkemíkovej nemali vplyv na stanovisko ŠÚKLu.

„Laboratórne testy zodpovedajú niektoré otázky o farmaceutickej kvalite vakcíny, na základe len laboratórnych testov však nie je možné prijať záver o účinnosti a bezpečnosti u ľudí. Štátny ústav teda i naďalej pracuje na zabezpečení laboratórnych testov dovezených šarží,“ uviedla Jurkemíková. Dodala však, že ŠÚKL bez dostatočných dôkazov nemôže prijať odborné stanovisko k ruskej vakcíne. O očkovaní danou vakcínou aj naďalej rozhoduje Ministerstvo zdravotníctva SR.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.