LENGVARSKÝ A ÚVZ MENIA PROCES PRIJÍMANIA OPATRENÍ. VRAJ ZA TO MÔŽE VYSOKO INFEKČNÝ OMIKRON

Ministerstvo zdravotníctva SR v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva SR a odborníkmi mení proces prijímania protiepidemických opatrení. 

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 08.01.2022

Ministerstvo zdravotníctva SR v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) a odborníkmi mení proces prijímania protiepidemických opatrení. Ako v piatok informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová, od pondelka 10. januára bude zavádzanie opatrení do praxe prebiehať podľa nových pravidiel. K tomuto kroku rezort pristupuje vzhľadom na vysokú infekčnosť variantu omikron, ktorého rozšírenie zapríčiní dynamické zmeny epidemiologickej situácie.

V pondelok na budúci týždeň ministerstvo zdravotníctva, Inštitút zdravotných analýz, ÚVZ a regionálne úrady verejného zdravotníctva zhodnotia aktuálnu epidemiologickú situáciu a na základe dát pripravia prognózu ďalšieho vývoja. V utorok rezort zdravotníctva po rokovaní s členmi odborného konzília a na základe aktuálnej epidemiologickej situácie pripraví návrh opatrení, v stredu vláda na základe návrhu ministerstva zdravotníctva prehodnotí a schváli nové opatrenia, ktoré budú po rokovaní vlády prezentované verejnosti. „Schválené opatrenia budú platiť, ak sa nerozhodne inak, od stredy nasledujúceho týždňa,“ uviedla Eliášová.

V nedeľu alebo skôr, ak to bude potrebné, ÚVZ pripraví a zverejní vyhlášky. V stredu nadchádzajúceho týždňa nové opatrenia vstúpia do platnosti, ak vláda nerozhodne o ich skoršej platnosti. „Vzhľadom na nepredvídateľný vývoj situácie s nástupom variantu omikron a riziko rýchleho zhoršenia sa situácie však môžu byť nové opatrenia zavádzané aj operatívne,“ upozornila Eliášová. V týchto dňoch podľa nej zároveň prebiehajú práce na príprave nového COVID automatu, ktorý zohľadňuje aktuálne vedecké poznatky o variante omikron. Po jeho dopracovaní bude predložený na rokovanie vlády.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.