LEXMANN: KREMEĽ SA SPRÁVA AGRESÍVNE A POTLÁČA ĽUDSKÉ PRÁVA

Miriam Lexmann: Kremeľ sa musí začať správať zodpovedne a dodržiavať medzinárodné zákony. Kremeľ neprejavil záujem o dialóg – naopak, angažuje sa v dezinformačných kampaniach, kybernetických útokoch, správa sa agresívne voči susedným štátom a potláča ľudské práva občanov doma.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 26.02.2021

Kremeľ sa musí začať správať zodpovedne a dodržiavať medzinárodné zákony a normy, ktorých je Rusko signatárom. A to aj v oblasti ľudských práv alebo rešpektovania zvrchovanosti a územnej celistvosti štátov. Pre agentúru SITA to uviedla europoslankyňa Miriam Lexmann (EĽS/KDH). Doplnila, že nemožno zatvárať oči pred správaním Kremľa doma aj v zahraničí.

Zdôraznila, že Európska únia (EÚ) pri mnohých príležitostiach objasnila, že má záujem na konštruktívnom dialógu s Ruskom. „Pre dialóg však potrebujete dve strany a v posledných rokoch Kremeľ neprejavil záujem o dialóg – naopak, angažuje sa v dezinformačných kampaniach, kybernetických útokoch, správa sa agresívne voči susedným štátom a potláča ľudské práva občanov doma,“ upozornila europoslankyňa. Dodala, že rozhodnutie ministrov zahraničných vecí EÚ o ďalších sankciách voči jednotlivcom a subjektom v Rusku zodpovedným za porušovanie ľudských práv je výsledkom krokov, ktoré podniká Kremeľ doma aj v zahraničí. V súvislosti s ruskou vakcínou Sputnik V doplnila, že EÚ jasne uviedla, že nebude hrať geopolitické hry, pokiaľ ide o zdravie občanov. „Naopak, EÚ však zdôraznila, že vakcíny môže certifikovať len keď budú Európskej liekovej agentúre poskytnuté potrebné informácie a údaje. Prečo Rusko tak ešte neurobilo, nemôžem posúdiť,“ uzavrela europoslankyňa.

Ministri zahraničných vecí EÚ sa v pondelok 22. februára dohodli na uvalení nových sankcií na ruských predstaviteľov v súvislosti s uväznením opozičného lídra Alexeja Navaľného. Zároveň vyjadrili obavy z toho, že vláda v Moskve zrejme vníma euroblok ako svojho protivníka. Navaľného, ktorý je najznámejším kritikom ruského prezidenta Vladimira Putina, zatkli minulý mesiac po návrate z Nemecka, kde sa päť mesiacov zotavoval z otravy nervovoparalytickou látkou. Navaľnyj tvrdí, že za jeho otrávením stál Kremeľ, ruské úrady toto obvinenie popierajú. Tento mesiac moskovský súd Navaľného odsúdil na dva roky a osem mesiacov väzenia pre porušenie pravidiel podmienečného odsúdenia počas zotavovania sa v Nemecku. Podmienečný trest dostal v roku 2014 na základe obvinenia zo sprenevery. Politik ho označuje za vykonštruované.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.