LEYENOVÁ: V TURECKU SOM SA CÍTILA DOTKNUTÁ, NEUSADILI MA, LEBO SOM ŽENA

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová upozornila, že je potrebné bojovať proti sexizmu. Počas prijatia u tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v Ankare zostala bez miesta na sedenie, hoci predsedu Európskej rady Charlesa Michela usadili po Erdoganovej pravici.

Foto sita/ap
Dátum 27.04.2021

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v pondelok uviedla, že nedávne faux pas v Ankare, keď počas prijatia u tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zostala bez miesta na sedenie, hoci predsedu Európskej rady Charlesa Michela usadili po Erdoganovej pravici, zdôraznilo potrebu boja proti sexizmu v EÚ. Informovala o tom agentúra AFP.

"Cítila som sa dotknutá a osamotná ako žena a ako Európanka," povedala von der Leyenová pred poslancami Európskeho parlamentu pred začiatkom rozpravy o vzťahoch Bruselu a Ankary. Podľa šéfky EK ani interné pravidlá EÚ neobsahujú nič, na základe čoho by sa s ňou malo zaobchádzať inak ako s predsedom Európskej rady. "Som prvou ženou, ktorá sa stala predsedníčkou Európskej komisie. Som predsedníčkou Európskej komisie," povedala von der Leyenová. Preto očakávala, že sa k nej bude pristupovať ako k predsedníčke EK, no nestalo sa tak. "Takže som dospela k záveru, že sa to stalo, pretože som žena."

Po stretnutí v Ankare, ktoré sa konalo 6. apríla, sa však objavili názory, že Michel je v diplomatickej hierarchii vyššie postavený. Von der Leyenová však podľa AFP dala jasne najavo, že očakáva, že s Michelom budú považovaní za rovnocenných. Dodala, že nielen dodržiavanie práv žien musí byť "nevyhnutným predpokladom obnovenia dialógu s Tureckom", ale aj samotná Európa musí v tejto oblasti urobiť pokrok.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.